Վրաստանի Ձեռագրերի ազգային կենտրոնում պահվում են ավելի քան 300 հայկական ձեռագրեր, որոնք անհրաժեշտ է ուսումնասիրել եւ հրապարակել: Այս մասին Մ. Մաշտոցի անվան Հնագույն ձեռագրերի ինստիտուտ Մատենադարանի եւ Վրաստանի Կոռնելիա Կեկելիձեի անվան Ձեռագրերի ազգային կենտրոնի միջեւ Համագործակցության մասին հուշագրի ստորագրման արարողության ժամանակ ասաց Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղեւոնդյանը: Նա հավելեց, որ Մատենադարանում պահվում է ընդամենը 40 վրացական ձեռագիր:
Նրա խոսքով՝ Հուշագրի ստորագրումը թույլ կտա այդ աշխատանքներն ակտիվացնել՝ հաշվի առնելով, որ ձեռագիրը 2 ժողովուրդների համար միջնադարյան շրջանի ամենագլխավոր արժեքներից է:
«Դրանից բացի, դա կարագացնի Վրաստանում հայագետների պատրաստումը, եւ որն ամենագլխավորն է՝ Հայաստանում վրացագետների, քանի որ մեր երկրում զգացվում է այդպիսի մասնագետների սուր պակաս»,- նշեց նա:
Վրաստանի Ձեռագրերի ազգային կենտրոնի տնօրեն Զաալ Աբաշիձեն, իր հերթին, հավելեց, որ Հուշագրի ստորագրումը Հայաստանի եւ Վրաստանի փոխհարաբերություններում մեծ նշանակություն ունի գիտության եւ մշակույթի ոլորտում:
Նա նշեց, որ Վրաստանում գործում էր ԽՍՀՄ-ում հայագիտական ամենահզոր դպրոցներից մեկը:
«Կարեւոր է նաեւ նշել, որ Մ. Մաշտոցի անվան հնագույն ձեռագրերի ինստիտուտ Մատենադարանը եւ Վրաստանի Կոռնելիա Կեկելիձեի անվան Ձեռագրերի ազգային կենտրոնը աշխարհում միակ ճյուղային ինստիտուտներն են, որոնք մասնագիտացած են ձեռագրերով աշխատելու եւ դրանք հրապարակելու ուղղությամբ»,- պարզաբանեց տնօրենը:
Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գեորգի Սագանելիձեն լրագրողների հետ զրույցում համոզմունք հայտնեց, որ հուշագրի ստորագրումը համագործակցության խորացման լավ հնարավորություն կդառնա:
«Հույս ունեմ, որ 2 երկրների գիտնականները կոնկրետ ձեռագրերին ավելի ազատ հասանելիություն կունենան»,- պարզաբանեց նա:
Դեսպանը հավելեց, որ երեկ Հայաստանում Վրաստանի դեսպանությունում տեղի է ունեցել Շ. Ռուսաթավելու «Ընձենավորը» պոեմի նոր հրատարակության շնորհանդեսը, որին Հայաստանում շատ են սիրում:
«Դրանից բացի, տեղի է ունեցել վրացերենով եւ անգլերենով գիտական հրապարակումների շնորհանդեսը, որոնք փոխանցվել են Երեւանի պետական համալսարանին եւ Հայաստանի ազգային գրադարանին»,- ամփոփեց Գեորգի Սագանելիձեն:

В Национальном центре рукописей Грузии хранятся более 300 армянских рукописей, которые необходимо изучить и опубликовать. Об этом заявил директор Матенадарана Ваан Тер-Гевондя во время церемонии подписания Меморандума о сотрудничестве между Институтом древних рукописей имени М.Маштоца Матенадаран и Национальным центром рукописей Грузии имени Корнелия Кекелидзе. Он добавил, что грузинских рукописей в Матенадаране всего 40.
По его словам, подписание Меморандума позволит активизировать эти работы, учитывая, что рукопись - одна из самых главных ценностей периода средневековья для двух народов.
«Кроме того, это ускорит работы по подготовке арменоведов в Грузии и, что самое главное грузиноведов в Армении, так как у нас в стране ощущается острая нехватка таких специалистов»,- отметил он.
Директор Национального центра рукописей Грузии Заал Абашидзе, в свою очередь, добавил, что подписание Меморандума имеет большое значение во взаимоотношениях Армении и Грузии в сфере науки и культуры.
Он заметил, что в Грузии была одна из самых сильных арменоведческих школ в СССР.
«Важно также отметить, что Институт древних рукописей имени М.Маштоца «Матенадаран» и Национальный центр рукописей Грузии имени Корнелия Кекелидзе – единственные профильные институты в мире, специализирующиеся на работах с рукописями и их публикации»,- пояснил директор.
Чрезвычайный и полномочный посол Грузии в Армении Георгий Саганелидзе в беседе с журналистами выразил уверенность в том, что подписание Меморандума станет хорошей возможностью для углубления сотрудничества.
«Надеюсь, что ученые из двух стран будут иметь более свободный доступ к конкретным рукописям»,- пояснил он.
Посол добавил, что вчера в посольстве Грузии в Армении состоялась презентация нового издания поэмы «Витязь в тигровой шкуре» Ш.Руставели, которого очень любят в Армении.
«Кроме того, состоялась презентация научных публикаций на грузинском и английском языках, которые были переданы Ереванскому государственному университету и Национальной библиотеке Армении»,- заключил Георгий Саганелидзе.