ԵՄ-ը ներկայացրել է Կիպրոսի ափերի մոտ անօրինական հորատման համար Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների սահմանման համակարգը, սակայն դեռեւս որեւէ թուրքական ընկերություն կամ պաշտոնյա չի դարձել պատժամիջոցների օբյեկտ, հաղորդում է AP-ը:
ԵՄ ԱԳ նախարարները մեխանիզմ են ընդունել, որը թույլ է տալիս պատժամիջոցներ սահմանել անձանց կամ կազմակերպությունների դեմ, որոնք պատասխանատու են ածխաջրերի պաշարների անօրինական հորատման համար:
Պատժամիջոցները կներառեն ուղեւորությունների արգելք եւ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց բաժնետոմսերի սառեցում: ԵՄ քաղաքացիներին եւ ընկերություններին կարգելվի միջոցներ տրամադրել նրանց:

ЕС обнародовал систему введения санкций на Турцию за незаконное бурение у побережья у Кипра, однако пока ни одна турецкая компания или чиновник еще не стала объектом санкций, сообщает AP.
Министры иностранных дел ЕС приняли механизм, позволяющий «налагать санкции на лиц или организации, ответственные за несанкционированное бурение углеводородов или вовлеченные в них».
Санкции будут включать запреты на поездки и замораживание активов физический или юридических лиц, в том числе компании или организации. Гражданам и фирмам ЕС будет запрещено предоставлять им средства.