Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասը հայտարարել է, թե ապտակել է ԱՄՆ-ին՝ մերժելով իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության վերաբերյալ Դոնալդ Թրամփի խաղաղ պլանը, հայտնում է AP-ը։
Աբասը ԱՄՆ-ի խաղաղ պլանը, որ հայտնի է որպես «դարի գործարք», հեգնանքով անվանել է «դարի ապտակ»։
«Նրանք փորձում էին մեզ դարի ապտակ տալ, սակայն այն մեզնից ստացան»,- ասել է նա պաղեստինյան հանգուցյալ առաջնորդ Յասիր Արաֆաթի մահվան 15-րդ տարելիցի արարողության ժամանակ։
Թրամփի վարչակազմը դեռեւս չի հրապարակել նշված պլանը։ Գարնանը ծրագրի տնտեսական մասը Բահրեյնում համաժողովի ժամանակ ներկայացրել էր Թրամփի խորհրդական եւ փեսա Ջարեդ Քուշները, սակայն պաղեստինցիները հրաժարվել էին մասնակցել դրան։

Президент Палестины Махмуд Аббас заявил, что дал пощечину США, отвергнув анонсированный президентом Дональд Трамп мирный план по израильско-палестинскому конфликту, сообщает AP.
Аббас насмешливо назвал мирный план США, известный как «сделка века», «пощечиной века».
«Они пытались дать нам пощечину века, но получили ее от нас», - сказал он во время церемонии, посвященной 15-й годовщине смерти покойного палестинского лидера Ясира Арафата.
Администрация Трампа еще не обнародовала вышеуказанный план. Весной экономическая часть плана была представлена советника Трампа и его зятем Джаредом Кушнером на конференции в Бахрейне, однако палестинцы отказались участвовать в ней.