ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած այցի շրջանակներում ծանոթացել է տեխնիկա-կրիմինալիստիկական սարքավորումներին, որոնք օգտագործվում են Ռուսաստանի ՔԿ գործընկերների կողմից։ Հայկական պատվիրակությանը ցուցադրել են սարքավորումների հնարավորությունները, դրանց օգտագործման փորձը, դրական եւ բացասական կողմերը։
Այդ սարքավորումների շնորհիվ 2008-ից մինչ օրս բացահայտվել են նախկինում չբացահայտված 72004 քրեական գործեր, այդ թվում՝ 7917 սպանություններ։
Հայաստանի ՔԿ աշխատանքային խումբը հանդիպել է Ռուսաստանի ՔԿ այլ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հետ եւ կապեր է հաստատել մի շարք մասնագետների հետ։
Այցի ընթացքում ՀՀ քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչներն այցելել են ՌԴ քննչական կոմիտեի Մոսկվայի ակադեմիա, որտեղ հանդիպում է կայացել ակադեմիայի ռեկտորի և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում ակադեմիա ՀՀ քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչների այցի վերաբերյալ։

Делегация Следственного комитета Армении во главе с председателем Айком Григоряном в рамках визита в РФ ознакомилась с техническо-криминалистическим оборудованием, которым пользуются коллеги в СК России. Армянской делегации продемонстрировали возможности оборудования, опыт их использования, положительные и отрицательные стороны.
Благодаря этому оборудованию с 2008 года по сей день были раскрыты ранее нераскрытые преступления по 72004 уголовным делам, в том числе по 7917 убийствам.
Рабочая группа СК Армении встретилась с сотрудниками других подразделений СК России и установила связи с рядом специалистов.
В рамках визита армянская делегация посетила также Академию СК РФ в Москве, встретилась с ректором и преподавательским составом. Была достигнута договоренность об ознакомительном визите представителей СК Армении в академию в ближайшее время.