Թուրքիայի զինվորականները 2016թ․ պետական անհաջող հեղաշրջումից հետո Հունաստան փախած ութ սպաներին տուն վերադարձնելու գործողություն էին պատրաստել։ Nordic Research Monitoring Network կազմակերպությունը ներկայացրել է պաշտոնական փաստաթղթեր, որոնք հաստատում են, որ 2016թ․ հուլիսի 16-ին Թուրքիայի գլխավոր շտաբը ցամաքային զորքերի հրամանատարությանը եւ ավիացիոն ստորաբաժանումներին հրամայել էր Հունաստանից վերադարձնել ուղղաթիռը եւ ութ թուրք զինվորականներին, հայտնում է Greek Reporter-ը։
Գլխավոր շտաբի գաղտնի հրամանները փոխանցվել են ցամաքային զորքերի հրամանատարության ավիացիոն մասին՝ Harekat Yıldırım («Օպերացիա Կայծակ») կոդով, որը թուրքական զինվորական տերմիններով նշանակում է, որ գործողությունը պետք է կատարվի հրամանը ստանալուց հետո տասը րոպեի ընթացքում։
Փաստաթղթերի համաձայն հրամանատարությունը հունական կողմի հետ կապի մեջ է մտել այն բանից հետո, երբ թուրք զինվորները փախել են, որպեսզի խուսափեն ձերբակալությունից, որը կհետեւեր անհաջող հեղաշրջմանը։
Հունական իշխանություններն այն ժամանակ համաձայնել են վերադարձնել ոչ միայն ուղղաթիռը, այլեւ ութ սպաներին։
Հրամանի մեջ հաստատվում է այն տեղեկատվությունը, որ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշոօղլուն հուլիսի 16-ին 17։15 տեղադրել էր Twitter-ում, որտեղ ասվում էր, թե Հունաստանի այն ժամանակվա աարտգործնախարար Նիկոս Կոցիասը հեռախոսազրույցում իրեն ասել է, որ իրենք, որքան հնարավոր է շուտ, կվերադարձնեն զինվորականներին։
Լրագրող Աբդուլ Բոզկուրտի հրապարակած զկույցում նշվում է, թե միջադեպից հետո թուրք եւ հույն պաշտոնատար անձանց միջեւ ինչ-որ քաղաքական համաձայնագիր է կնքվել։
Սակայ թուրք սպաների հանձնումը խափանվել էր այն բանից հետո, երբ Հունաստանի իրավապահ մարմինները գրանցել էին Ինտերպոլում ապաստան տրամադրելու իրենց դիմումները։ Հունական դատական համակարգը միջամտել էր, որպեսզի գնահատի ութ սպաների դիմումները, որոնք բարձրացրել էին վերադարձնելու դեպքում Թուրքիայում իրենց խոշտանգումների ենթարկելու մասին վստահություն առաջացնող հարցեր։

Турецкие военные готовили операцию по возвращению домой восемь офицеров, бежавших в Грецию после неудавшегося государственного переворота 2016 года в Турции.Организация Nordic Research Monitoring Network  официальные документы, которые подтверждают, что 16 июля 2016 года генеральный штаб Турции  отдал  приказы командованию сухопутных войск и авиационным подразделениям о возвращении  вертолета и восьми турецких солдат из Греции, сообщает Greek Reporter
Секретные приказы Генерального штаба были переданы авиационной части Командования Сухопутных войск под кодом «Harekat Yıldırım» («Операция Молния»), что в турецких военных терминах означает, что операция должна быть приведенным в действие в течение десяти минут после получения приказа.
Согласно документам, командование Сухопутных войск вступило в контакт с греческой стороной после того, как турецкие солдаты  использовали, чтобы избежать ареста, последовавшего за неудачным переворотом в Турции.
Греческие власти в то время согласились вернуть не только вертолет, но и восемь турецких офицеров, которые бежали в Грецию, опасаясь за свою жизнь.
В приказе подтверждается сообщение, переданное министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу в Твиттере 16 июля в 17:15, в котором он сказал, что разговаривал по телефону с тогдашним министром иностранных дел Греции Никосом Коциасом и утверждал, что Котзиас заверил его, что Греция вернет  солдат,как можно скорее.
В докладе, опубликованном журналистом Абдуллой Бозкуртом, указывается, что в первые часы после инцидента между турецкими и греческими официальными лицами было заключено какое-то политическое соглашение.
Но план передачи турецких офицеров был сорван после того, как правоохранительные органы Греции зарегистрировали свои заявления о предоставлении убежища в Интерполе. Греческая судебная система вмешалась, чтобы оценить заявления восьми турецких военных, которые подняли заслуживающие доверия  вопросы о пытках и жестоком обращения в случае возвращения  в Турцию.