ԱՄՆ-ում քիմիայի երկու պրոֆեսորի են կալանավորել՝ մետամֆետամին պատրաստելու մեղադրանքով, հայտնում է ABC News-ը:
Քլարք շրջանի շերիֆի գրասենյակից հայտնել են, որ Հենդերսոնի պետական համալսարանի պրոֆեսորներ Թերրի Դեւիդ Բեյթմանը եւ Բրեդլի Ալան Ռոուլենդը կալանավորվել են մետամֆետամին պատրաստելու եւ թմրանյութերի համար պարագաներ օգտագործելու մեղադրանքով:
Արկադելֆիայի դպրոցի մամուլի քարտուղարը հայտնել է, որ Բեյթմանը եւ Ռոուլենդը հոկտեմբերի 11-ից վարչական արձակուրդում են: Նա ասում է, որ 3 օր առաջ ոստիկանությունը հետաքննում էր համալսարանի գիտական կենտրոնում քիմիական հոտի վերաբերյալ հաղորդագրությունը:
Կալանավորումը համեմատել են հանրաճանաչ «Ամեն տեսակի արատներ» հեռուստասերիալի գլխավոր հերոսի պատմության հետ, որտեղ միջնակարգ դպրոցի քիմիայի ուսուցիչը սկսել է մետամֆետամին պատրաստել:

В США два профессора химии были арестованы по обвинению в изготовлении метамфетамина, сообщает ABC News.
Как сообщил офис шерифа округа Кларк, профессора государственного университета Хендерсона Терри Дэвид Бейтман и Брэдли Аллен Роулэнд были арестованы по обвинению в изготовлении метамфетамина и использовании принадлежностей для наркотиков.
Пресс-секретарь школы в Аркадельфии, сообщила, что Бейтман и Роулэнд находятся в административном отпуске с 11 октября. Она говорит, что тремя днями ранее полиция расследовала сообщение о химическом запахе в научном центре кампуса.
Аресты сравнивали с историей главного героя популярного телесериала «Во все тяжкие», в котором учитель химии в средней школе начал делать метамфетамин.