Երեկ սկսվել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնական այցը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: Ինչպես NEWS.am-ը տեղեկանում է ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Իրանի խորհրդարանում Հ. Աբրահամյանը հանդիպել է խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ: Փոխադարձ բարեմաղթանքներից հետո ՀՀ ԱԺ խոսնակը վերահաստատել է Ալի Լարիջանիին Հայաստան այցելելու իր հրավերը և հույս հայտնել, որ մոտ ժամանակներս Երևանում կհյուրընկալի իր իրանցի գործընկերոջը:
Հանդիպման ընթացքում նրանք քննարկել են վերջերս ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Իրան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում երկու երկրների նախագահների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և նրանց նախանշած ծրագրերի իրականացման հարցերը` հատուկ ուշադրություն դարձնելով Հայաստանն ու Իրանը միմյանց կապող նոր երկաթուղու նախագծին:
Իր գործընկերոջ խնդրանքով` Հ. Աբրահամյանը Ա. Լարիջանիին ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը Արցախի հիմնահարցի կարգավորման բանակցություններում, ինչպես նաև հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու գործընթացում վերջին զարգացումները:
Այնուհետև ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհուրդ, որտեղ հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ ԱԱԳԽ քարտուղար Սայիդ Ջալիլիի հետ: Հանդիպման ընթացքում ԻԻՀ ԱԱԳԽ քարտուղարը Հ. Աբրահամյանին ներկայացրել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի հետ համագործակցության ծրագրերը: Ապա զրուցակիցները ձեռնամուխ են եղել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների քննարկմանը:
Նույն օրը երեկոյան հայկական պատվիրակությունն այցելել է Իրանում ՀՀ դեսպանություն, ուր հանդիպում է ունեցել Թեհրանում աշխատող հայ դիվանագետների հետ:

September 29, RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan arrived on an official visit to Iran. Abrahamyan met with the Iranian Parliament Speaker Ali Larijani, RA Foreign Ministry PR Department informed NEWS.am. RA National Assembly Speaker invited Larijani to visit Armenia and hoped to host his Iranian counterpart in Yerevan in the near future.
The officials discussed the agreements that both countries’ Presidents reached during the recent official visit of Serzh Sargsyan to Iran, as well as implementation of some programs, particularly the project of a new Iran-Armenia railway.
Abrahamyan touched upon Armenia’s position in the negotiations on Karabakh conflict settlement and recent developments in Armenian-Turkish reconciliation.
Later Armenian Delegation headed by RA National Assembly Speaker visited the Supreme National Security Council of Iran and held a meeting with Saeed Jalili, the Secretary of the Supreme National Security Council. Abrahamyan presented the recent programs on cooperation with the RA National Security Council.