2019-ին աշխարհում գրանցվել է 5 անգամ ավելի շատ անտառային հրդեհներ, քան 2018-ին: Այս մասին նոյեմբերի 20-ին ԱԻՆ հրշեջ ծառայությանը եւ շրջակա միջավայրի նախարարությանը համազգեստների հանձնման արարողության ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարյասինը:
Նրա խոսքով՝ շատ կարեւոր է ուշադրությունը կենտրոնացնել այն միջոցների վրա, որոնք ձեռնարկվում են ոչ միայն հրդեհները մարելու, այլ նաեւ դրանք կանխելու համար:
«Շատ հաճախ թյուրիմացություն է առաջանում, թե ինչպես վարվել հրդեհների ժամանակ: Կարեւոր է, որ Հայաստանի անտառային հրդեհների դեմ պայքարի ներուժն ամրապնդելու շրջանակում ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում է Ռուսաստանի կողմից, ենթադրում է ոչ միայն նյութական աջակցություն, այլ նաեւ քաղաքացիների տեղեկացում եւ ուսուցանում»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ տարեվերջին կավարտվի ավտոմեքենաների տեղափոխման գործընթացը, եւ դրա հետ մեկտեղ կավարտվի միջոցառումների փաթեթը:
Նշենք, որ Երեւանում նոյեմբերի 20-ին տեղի ունեցավ 360 համազգեստի հանձնման արարողությունը ԱԻՆ հրշեջ ծառայությանը եւ շրջակա միջավայրի նախարարությանը՝ կազմակերպված Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Զարգացման ծրագրի Հայաստանի գրասենյակի եւ հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարության հետ համատեղ։ Նախագիծը ֆինանսավորել է Ռուսաստանի Դաշնությունը «Հայաստանում կլիմայի փոփոխությունների հետեւանքների մեղմումը հրդեհների կառավարման անտառային եւ դաշտային պոտենցիալի զարգացման միջոցով» ծրագրի շրջանակում։

В августе 2019 года специальным спутником было зафиксировано 79 тыс. лесных пожаров во всем мире, тогда как в 2018 году их было 16 тыс. Об этом на церемонии передачи униформ пожарной службе МЧС и Министерству окружающей среды Армении 20 ноября заявил постоянный представитель Программы развития Организации объединенных наций в Армении Дмитрий Марьясин.
По его словам, очень важно акцентировать внимание на тех мерах, которые предпринимаются не только для тушения пожаров, но и для их предотвращения.
«Очень часто возникает непонимание того, как себя вести во время пожаров. Важно, что программа в рамках укрепления потенциала борьбы с лесными пожарами Армении, финансируемая Россией, предполагает не только материальную поддержку, но и оповещение граждан и их обучение»,- отметил он, добавив, что к концу году завершится процесс передачи автомобилей, и вместе с тем завершится пакет мероприятий.
Отметим, что в Ереване 20 ноября прошла церемония передачи 360 униформ пожарной службе МЧС Армении и Министерству окружающей среды, организованная совместно с Офисом Программы развития Организации объединенных Наций (ПРООН) в Армении и Министерством окружающей среды республики. Проект профинансирован Российской Федерацией в рамках программы «Смягчение последствий изменения климата в Армении посредством развития лесного и полевого потенциала управления пожарами».