Բողոքի ցույցի երկու մասնակից Թբիլիսիում  Վրաստանի խորհրդարանի մոտ՝ Թբիլիսիի կենտրոնում տուժել է ջրցանից, ասել է բողոքի շարժման առաջնորդներից Շոթա Դիգմելաիշվիլին, տեղեկացնում է Sputnik-Գրուզիան։
Վնասվել է նրանցից մեկի աչքը, իսկ երկրորդի՝ «Գիրչի» կուսակցության անդամի ձեռքն ու դեմքի ոսկորն են կոտրվել։
«Դա տեղի ունեցավ իմ կողքին։ Ջրցանի շիթը, ցավոք, վնասեց մեկի աչքը, բայց, ինչպես մեզ գրում են հիվանդանոցից, հաջողվել է փրկել նրա աչքը»,- ասել է նախկին կառավարող «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության անդամ Զաալ Ուդումաշվիլին լրագրողներին։
Ջրցան մեքենաները գործադրելուց եւ ցուցարարներին ցրելուց առաջ ՆԳՆ-ն հավաքվածներին կոչ է արել հեռանալ խորհրդարանի մուտքերի տարածքից, բայց նրանք հրաժարվել են ցրվել։
Այդ ընթացքում, չճշտված տվյալներով, կալանավորվել է ակցիայի 18 մասնակից, այդ թվում՝ «Միասնական ազգային շարժման» ակտիվիստ Ակակի Մինաշվիլին։
Ընդդիմության եւ երիտասարդական շարժման առաջնորդները, որոնք ակցիայի կազմակերպիչներն են, ասում են, թե մտադիր չեն ցրվել եւ խոստացածը հասցնելու են մինչեւ վերջ՝ խանգարելու են կառավարող «Վրացական երազանք – դեմոկրատական Վրաստան» կուսակցության պատգամավորներին աշխատել։ Մյուս պատգամավորները բոյկոտ են հայտարարել ընտրական բարեփոխումը տապալելու պատճառով։
Բողոքի ալիքը Վրաստանում սկսվել է նոյեմբերի 14-ին, այն բանից հետո, երբ խորհրդարանի պատգամավորները տապալեցին Սահմանադրության փոփոխությունները արդեն 2020 թվականի ընտրություններում խառը ընտրահամակարգից համամասնականի անցման վերաբերյալ։ Այդ ընթացքում արդեն երկրորդ անգամ փողոց են դուրս բերվել հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչները, կիրառվել են ջրցան մեքենաներ։
Ներկայում Ռուսթավելի պողոտայի երթեւեկելի հատվածը մաքրված է, մեքենաների երթեւեկը՝ վերականգնված, իսկ փողոցները, որոնք տանում են դեպի խորհրդարանի կողային մուտքեր, փակ են ավտոբուսներով եւ հատուկջոկատայիններով։ Բողոքի ակցիան շարունակվում է խորհրդարանի առջեւ։ Մասնակցում է մոտ հարյուր մարդ, այդ թվում խորհրդարանի պատգամավոր Էլենե Խոշտարիան «Եվրոպական Վրաստան – ազատության շարժում» կուսակցությունից։ Վրաստանի խորհրդարանի լիագումար նիստը նշանակված է ժամը 12.00-ին։

Двое участников акции пострадали во время применения водомета у парламента Грузии в центре Тбилиси, сказал один из лидеров протестного движения Шота Дигмелашвили, сообщает Sputnik- Грузия.
У одного из них поврежден глаз, а у второго, члена партии «Гирчи», перелом руки и лицевой кости.
«Это произошло рядом со мной. Струя водомета, к сожалению, попала в глаз одному человеку, но, как нам пишут из больницы, глаз удалось спасти», - сказал член бывшей правящей партии «Единое национальное движение» Заал Удумашвили журналистам.
До того, как применить водометы и начать вытеснять митингующих, МВД призвало собравшихся покинуть территорию у входов в парламент, но они отказались расходиться.
К этому времени, по неподтвержденным данным, задержаны 18 участников акции, в том числе член «Нацдвижения» Акакий Минашвили.
Лидеры оппозиции и молодежных движений, которые являются организаторами акции, говорят, что не намерены расходиться и намерены довести обещанное до конца - помешать депутатам от правящей партии «Грузинская мечта - демократическая Грузия» работать. Остальные депутаты объявили бойкот из-за провала избирательной реформы.
Волна протеста началась в Грузии 14 ноября - после того, как депутаты парламента провалили поправки в Конституцию о переходе со смешанной на пропорциональную систему парламентских выборов уже с 2020 года. За это время уже второй раз был выведен на улицу спецназ и применены водометы.
В настоящее время проезжая часть на проспекте Руставели расчищена и возобновлено автомобильное движение, а улицы, ведущие к боковым входам в парламент, заблокированы автобусами и спецназом. Акция протеста продолжается перед парламентом. В ней участвуют около ста человек, в то числе депутат парламента Элене Хоштария от партии «Европейская Грузия - движение за свободу». Пленарное заседание парламента Грузии назначено на 12:00.