Ավստրալական մակարդակի հրդեհները կարող են սովորական դառնալ ամբողջ երկրագնդի համար, ասվում է Էքսեթերի համալսարանի մասնագետների եւ Մեծ Բրիտանիայի օդերեւութաբանական ծառայության Լոնդոնում ներկայացրած հետազոտության մեջ, հայտնում է Reuters-ը։ Գիտնականների կարծիքով՝ այն, ինչ այժմ կատարվում է «կանաչ մայրցամաքում», կարող է կրկնվել ե՛ւ Կալիֆոռնիայում, ե՛ւ Ամազոնիայում, ե՛ւ Սիբիրում։
Ավստրալիայում ավելի քան 10 միլիոն հեկտար անտառներ են բռնկված կրակով կամ արդեն այրվել են։ Դա մոտավորապես հավասար է Բելգիայի եւ Դանիայի ընդհանուր տարածքին։ Ավերված են ավելի քան մեկուկես հազար տներ։ Հավանաբար, զոհվել են միլիարդից ավելի վայրի կենդանիներ։
«Դիտարկումների պատմության մեջ Ավստրալիան ապրում է ամենաշոգ տարին։ Այնտեղ այժմ ըստ Ցելսիուսի 1,4 աստիճանով ավելի շոգ է, քան մինչ ինդուստրացման ժամանակաշրջանի սկսվելը։ Եվ ավելի շոգ, քան միջինը աշխարհում։ Մայրցամաքը այդ ցուցանիշով առաջատար է աշխարհում։ Դա վերաբերում է նաեւ երաշտի ինտենսիվությանն ու երկարատեւությանը, եւ մենք իրավիճակի փոփոխության որեւէ ազդանշան չենք տեսնում»,- ասել է կլիմայի փոփոխության հետազոտության խմբի ղեկավար Ռիչարդ Բեթսը։
Էքսեթերի համալսարանի եւ Բրիտանական օդերեւութաբանական ծառայության համատեղ հետազոտության մեջ նշված է, որ այժմ Ավստրալիայում դիտարկվող պրոցեսները շուտով հնարավոր կլինի տեսնել ոչ միայն այնտեղ: Ջերմաստիճանը բարձրանում է ամբողջ աշխարհում, բայց «կանաչ մայրցամաքը» իր աշխարհագրական դիրքի պատճառով դրան մյուսներից ավելի արագ է ենթարկվում: Եթե ավելի կոնկրետ ասենք, ապա, այսպես կորչված, «հրդեհավտանգ եղանակի» ժամանակաշրջանները մոլորակի վրա ավելի երկարատեւ կլինեն: Փոփոխություններն արդեն առնչվել են Երկրի անտառային զանգվածների քառորդ մասին. այնտեղ կրակի բռնկման հավանականությունը 20 տոկոսով բարձր է դարձել: Դրա վկայությունն են անցյալ տարվա հրդեհները Կալիֆոռնիայում, Կանադայում, Ամազոնիայում եւ Սիբիրում:
«Անոմալ շոգեր ավելի հաճախ կպատահեն ու ավելի երկար կտեւեն, քանի որ աշխարհը շարունակում է տաքանալ: Մենք խոսում ենք Ցելսիուսի 1,5-2 աստիճանի մասին: Դա չի նշանակում, որ եթե ինչ-որ տեղ 2 աստիճանով ավելի տաք լինի, անմիջապես հրդեհ կբռնկվի: Սակայն այս փոփոխություններն անտեսել չի կարելի: Իրավիճակը վատթարանում է: Եվ որքան շուտ դանդաղեցնենք տաքացումը, այնքան մեծ է ապագայում տարերքի ծավալումից խուսափելու հնարավորությունը»,- ասել է Բեթսը:
Ընդ որում՝ պարտադիր չէ, որ գլոբալ տաքացումը պարտադիր մարդու գործունեության հետեւանք լինի: Մի քանի գիտնականներ նշում են մոլորակում ջերմաստիճանային շրջափուլերի ցիկլայնությունը: Երկիրը սառչում ու պաղում էր, մինչեւ այնտեղ homo sapiens-ի հայտնվելը: Բրիտանացի հետազոտողները սրա հետ համաձայն են, բայց վերապահումով:
Բրիտանացի գիտնականների ապոկալիպտիկ կանխատեսումը հաստատում է նաեւ Համաշխարհային օդերեւութաբանական կազմակերպությունը: Երկրի միջին ջերմաստիճանը այս դարի ընթացքում կարող է բարձրանալ Ցելսիուսի 3 կամ գուցե ամբողջ 5 աստիճանով: Սա 3 անգամ ավելի է, քան կլիմայական համաձայնագրի թիրախն է, որը 2015 թվականին ստորագրվել է Փարիզում:

Пожары уровня австралийских могут стать обычным делом по всей планете - говорится в исследовании, представленном в Лондоне специалистами из Университета Эксетера и метеорологической службы Великобритании, сообщает Reuters. По мнению ученых, то, что сейчас происходит на «зеленом континенте», может повториться и в Калифорнии, и в Амазонии, и в Сибири.
Больше 10 миллионов гектаров лесов объяты огнем или уже выгорели в Австралии. Это примерно равно общей территории Бельгии и Дании. Разрушены более полутора тысяч домов. Вероятно, погибли миллиард с лишним диких животных.
«Австралия переживает самый жаркий год в истории наблюдений. Там сейчас на 1,4 градуса Цельсия теплее, чем до начала периода индустриализации. И больше, чем в среднем по миру. Континент впереди планеты всей по этому показателю. Это же касается также интенсивности и длительности засухи, и мы не видим никаких сигналов к изменению ситуации», - сказал Ричард Беттс, руководитель группы исследования изменения климата Университета Эксетера.
В совместном исследовании Университета Эксетера и британской метеорологической службы говорится, что процессы, которые сейчас наблюдаются в Австралии, вскоре можно будет увидеть не только там. Температура растет по всему миру, но «зеленый континент» прогревается быстрее других из-за своего географического положения. Если конкретнее, то периоды так называемой «пожароопасной погоды» на планете станут длиннее. Изменения уже затронули четверть всех лесных массивов на Земле - риск возникновения огня там стал выше на 20%. Свидетельство этого - прошлогодние пожары в Калифорнии, Канаде, Амазонии и Сибири.
«Аномальная жара будет случаться чаще и длиться дольше, ведь мир продолжает нагреваться. Мы говорим о полутора-двух градусах по Цельсию. Это не означает, что, если где-то станет теплее на два градуса, сразу начнется пожар. Но игнорировать эти изменения нельзя. Ситуация ухудшается. И чем раньше мы сможем замедлить потепление, тем выше шанс избежать разгула стихии в будущем», - сказал Беттс.
Причем глобальное потепление не обязательно является следствием деятельности человека. Некоторые ученые отмечают цикличность температурных циклов на планете. Земля охлаждалась и остывала и до появления на ней homo sapiens. Британские исследователи с этим согласны, но с оговорками.
Апокалиптический прогноз британских ученых подтверждает и Всемирная метеорологическая организация. За этот век средняя температура на Земле может стать выше на три, а то и на все пять градусов Цельсия. Это в три раза выше, чем цель климатического соглашения, подписанного в 2015 году в Париже.