Կոալաների հանդերձանքով էկոակտիվիստները կիրականանցնեն եռօրյա քայլարշավ Շվեյցարիայում՝ նպատակ ունենալով ուշադրություն գրավել գլոբալ տաքացման խնդրին Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի ժամանակ, որը կկայանա Դավոսում հաջորդ շաբաթ, հաղորդում է Reuters-ը:
Այդ օրերին ակտիվիստները կշարժվեն Լանդկվարթ համայնքից դեպի Դավոս լեռնադահուկային հանգստյան գոտին:
Այսօր ակցիայի մասնակիցները հավաքվել են Լանդքվարթի կենտրոնում լեռներով դեպի Դավոս 40 կմ անցնելու համար:
Նրանցից մի քանիսը կրում են կոալաների հանդերձանքч ի հիշատակ կենդանիների, որոնք տուժել են Ավստրալիայի ավելիչ անտառային հրդեհների հետեւանքով:
Ակտիվիստները ձեռքերում պահել են պաստառներ «Եկե՛ք արհամարհենք Դոնալդներին եւ լսենք Գրետաներին» կարգախոսով՝ ակնարկելով ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփին եւ երիտասարդ էկոակտիվիստ Գրետա Թունբերգին:
Ինքը՝ Թունբերգը, որն ուրբաթ միացել է Լոզանում էկոակտիվիստներին, չի կարողանա մասնակցել այդ քայլարշավում:

Переодетые в коал экоактивисты проведут трехдневный поход  в Швейцарии с целью привлечь внимание к проблеме глобального потепления во время Всемирного экономического форума, который пройдет в Давосе на следующей неделе, сообщает Reuters
В эти дни активисты пройдут от коммуны Ландкварт до горнолыжного курорта Давос.
Сегодня участники акции собрались в центре Ландкварта, чтобы пройти 40 км через горы до Давоса.
Некоторые из них были переодеты в коал в память о животных, пострадавших в результате разрушительных лесных пожаров в Австралии.
Активисты держали в руках плакаты со слоганом «Давайте игнорировать Дональдов и слушать Грет»,  намекающим на президента США Дональда Трампа и юную экоактивистку Грету Тунберг.
Сама Тунберг, которая присоединилась к экоактивистам в Лозанне в пятницу, не сможет принять участие в этом походе.