Սեպտեմբերի 30-ի երեկոյան Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում արտակարգ դրություն է եղել: NEWS.am-ի տեղեկություններով, օդանավակայանում կարանտին իրականացնող բժիշկները Հայաստան ժամանած մի քանի ուղեւորի մոտ «խոզագրիպ» էին կասկածել, մեկուսացրել նրանց եւ հետազոտել:
Օդանավակայանում գործող կարանտինի կետից NEWS.am-ին հայտնեցին, որ ոչ թե մի քանի, այլ ընդամենը մեկ հոգի է եղել, որը բարձր ջերմություն է ունեցել, եւ նրան տեղափոխել են Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոց:
Հայաստանի գլխավոր համաճարակաբան, Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկ Արա Ասոյանն էլ NEWS.am-ին հայտնեց, որ երիտասարդին մոտ վեց ժամ հետազոտել են, պարզել, որ նրա մոտ սովորական անգինա է, եւ ուղարկել են տուն:

Вечером 30-го сентября в аэропорту «Звартноц» произошло чрезвычайное происшествие. По сведениям, полученным Новости Армении — NEWS.am, врачи, осуществляющие в аэропорту карантин, заподозрили «свиной грипп» у группы прибывших в Армению лиц, изолировали и исследовали их.
В пункте карантина аэропорта корреспонденту агентства сообщили, что это была не группа, а всего один человек с высокой температурой, которого они доставили в инфекционную клинику Норка.
Главный эпидемиолог Армении, главный врач инфекционной больницы Норка Ара Асоян сообщил Новости Армении — NEWS.am, что мужчину около шести часов исследовали, выяснили, что у него обычная ангина и отправили домой. Отметим, что узнать, каким рейсом прибыл в Армению больной, так и не удалось.