Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հինգշաբթի օրը վերադասավորումներ կիրականացնի կառավարությունում: Այս լուրը երեքշաբթի օրը հաստատել է վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնական ներկայացուցիչը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Վարչապետը, ինչպես սպասվում է, վերադասավորումների մասին կհայտարարի հինգշաբթի օրը: Նախարարների կաբինետի նոր կազմը նիստ կանցկացնի ուրբաթ օրը»,- հայտարարել է վարչապետի աշխատակազմի ներկայացուցիչը: Սա սպասված նորություն էր. Ջոնսոնն ավելի վաղ հասկացրել էր, որ Բրիտանիայի` Եվրամիությունից դուրս գալուց հետո նա փոքր-ինչ փոփոխելու է կառավարության կազմը: Ինչպես սպասվում է, իր պաշտոնը կկորցնի գլխավոր դատախազ Զեֆրի Քոքսը:
Մեծ իրադարձություն կարող է դառնալ երկու նախարարությունների` արտաքին գործերի եւ միջազգային զարգացման, միաձուլումը եւ ներկայիս արտաքին գործերի նախարար Դոմինիկ Ռաաբի պաշտոնի բարձրացումը, որը, ինչպես սպասվում է, կգլխավորի ընդլայնված գերատեսչությունը: Կանցլեր Սաջիդ Զավիդը, ամենայն հավանականությամբ, կպահպանի իր պաշտոնը, սակայն, ըստ որոշ տեղեկությունների, վարչապետի եւ նրա խորհրդականների հետ տարաձայնությունները վերջերս սրվել են:
Կառավարական պաշտոններ, ինչպես սպասվում է, կստանան Ջոնսոնի որոշ համակիրները, որոնք օգնել են նրան Brexit-ի կյանքի կոչման գործում:

Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон в четверг осуществит перестановки в правительстве, подтвердил во вторник журналистам официальный представитель канцелярии премьера, передает РИА Новости
«Премьер-министр, как ожидается, объявит о перестановках в четверг. Новый состав кабинета министров соберется на заседание в пятницу», - заявил представитель офиса премьера.
Это ожидаемое известие: Джонсон давал понять ранее, что после выхода Великобритании из Евросоюза он несколько изменит состав правительства. Как ожидается, свой пост потеряет генпрокурор Джеффри Кокс. Большим событием может стать слияние двух министерств – МИД и министерства по международному развитию – и повышение нынешнего министра иностранных дел Доминика Рааба, который, как ожидается, возглавит укрупненное ведомство. Канцлер Саджид Джавид, скорее всего, сохранит свой пост, однако, по некоторым данным, его разногласия с премьером и его советниками в последнее время усилились.
Правительственные посты, как ожидаются, получат некоторые соратники Джонсона, помогавшие ему добиться осуществления Brexit.