Հայաստանի համար ծանր էր Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մեջ մտնելը, բայց մյուս կողմից` մենք հարեւաններ ենք եւ պարտադրված ենք հարաբերություններ ունենալ: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ հոկտեմբերի 1-ին Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ երկրի ղեկավարի գնահատմամբ` հայ-բելգիական հարաբերությունները նորմալ են զարգանում թե տնտեսության բնագավառում, թե միջխորհրդարանական հարաբերությունների կտրվածքով եւ թե արտգործնախարարությունների երկխոսության մակարդակով: «Բայց, ցավոք, համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը որոշակի ուղղումներ է մտցնում թանկարժեք քարերի գների հետ կապված` դրանով պայմանավորված մեր երկկողմ առեւտրաշրջանառությունը 2009թ-ին պակասել է»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
Բելգիայի խորհրդարանի ղեկավարը ցանկություն է հայտնել լսել նախագահ Սարգսյանի տեսակետը հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ: «Ծանր էր Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մեջ մտնելը, բայց մյուս կողմից` մենք հարեւաններ ենք եւ պարտադրված ենք հարաբերություններ ունենալ: Սա է պատճառը, որ մենք նախաձեռնեցինք առանց նախապայմանների հարաբերությունների հաստատման գործընթացը: Բայց, հարաբերություններ հաստատել բնավ չի նշանակում մոռանալ կամ կասկածի տակ առնել Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը եւ շեշտել, որ գործընթացի սկզբից ի վեր որեւէ խոսք չի եղել եւ չկա նախապայմանների մասին:
Հանրապետության նախագահը Բելգիայի Սենատի նախագահին ներկայացրել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման եւ բանակցային գործընթացի ներկա փուլի վերաբերյալ մեր երկրի մոտեցումները:
Բելգիայի Սենատի ղեկավարը ասել է, որ տարածաշրջանն, իրոք, շատ բարդ է` բազմաթիվ խնդիրներով, բայց նաեւ նկատել է, որ այդ խնդիրների առանձին-առանձին լուծումները, կարծես, ճիշտ ճանապարհի վրա են:

Для Армении было сложно входить в отношения с Турцией, но с другой стороны мы соседи и обязаны иметь отношения. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян 1-го октября в ходе встречи с делегацией, возглавляемой председателем Сената Бельгии Арманом де Декером.
Как сообщили Новости Армении — NEWS.am в пресс-службе президента Армении, по оценке руководителя страны, армяно-бельгийские отношения развиваются нормально и в сфере экономики, и в сфере межпарламентских отношений, и на уровне диалога министерств иностранных дел. «Но, к сожалению, всемирный финансовый кризис вносит определенные поправки в цены драгоценных камней, и в связи с этим наш двусторонний торговый оборот в 2009 году понизился», — подчеркнул Серж Саргсян.
Арман де Декер попросил Сержа Саргсяна высказать свою позицию в отношении урегулирования армяно-турецких отношений. «Трудно было входить в отношения с Турцией, но с другой стороны мы соседи и обязаны иметь отношения. Потому мы и инициировали процесс установления отношений без предусловий. Но установить отношения вовсе не означает забыть или взять под сомнение вопрос Геноцида армян», — сказал Саргсян, подчеркнув, что о предусловиях не было речи с самого начала этого процесса.
Президент республики представил председателю Сената Бельгии также подходы Армении в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта и нынешнего этапа переговорного процесса.
Арман де Декер сказал, что регион действительно сложный со своми многочисленными проблемами, но также заметил, что решения отдельных задач вроде бы на правильном пути.