Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցությունը լիովին համապատասխանում է ռազմավարական գործընկերության հարաբերություններին։ Ապրիլի 19-ին Երեւանում ընթացող «Դեպի միջտարածաշրջանային համագործակցության նոր ձեռքբերումներ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններում» հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային առաջին համաժողովի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ, հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Տիգրան Սարգսյանը։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ ընթացիկ տարվա հունվարի 1-ի դրությամբ Հայաստանում գործում է մասամբ կամ ամբողջությամբ ռուսական կապիտալով աշխատող 1400 ձեռնարկություն։ Անցած տարի ապրանքաշրջանառությունը երկու երկրների միջեւ աճել է 20 տոկոսով։
Անդրադառնալով համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին եւ Հայաստանի վրա ունեցած դրա հետեւանքներին՝ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ «ճգնաժամը ստիպեց կրկին վերանայել իրավիճակը»։ Նրա խոսքով, հակաճգնաժամային ծրագիրը որոշակի արդյունք տվել է, սակայն աշխատանքը դեռեւս չի վերջացել։ Այս համատեքստում վարչապետը երախտագիտություն հայտնեց ռուսական կողմին, որը համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները վերացնելու համար 500 մլն դոլար վարկ էր տրամադրել։ Վարչապետը նշեց նաեւ բարեփոխումների 7 ուղղություն, դրանց թվում՝ գյուղատնտեսության զարգացում, բիզնեսը վարելու միջոցների ստեղծում, խոշոր ինֆրակառուցվածքային նախագծեր, ինչպես օրինակ՝ նոր ԱԷԿ-ի, Հայաստան-Իրան երկաթուղու, Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի կառուցում, քաղաքացիների կյանքի որակի լավացում։

Армяно-российское экономическое сотрудничество полностью соответствует отношениям стратегического партнерства. Об этом заявил премьер-министр Армении, сопредседатель армяно-российской межправительственной комиссии Тигран Саркисян, выступая 19 апреля на проходящем в Ереване Первом армяно-российском форуме межрегионального сотрудничества «К новым достижениям межрегионального сотрудничества в российско-армянских союзнических отношениях».
Премьер-министр напомнил, что, по положению на 1 января текущего года, в Армении действует 1400 предприятий с российским либо полностью российским капиталом, а удельный вес в российского капитала среди предприятий с иностранным капиталом составляет 30%. В минувшем году на 20% возрос товарооборот между двумя странами. Между областями Армении действует полсотни соглашений с 17 регионами РФ, заключены соглашения о сотрудничестве между 5 областями Армении с регионами РФ.
Коснувшись глобального экономического кризиса и его последствий для Армении, Тигран Саркисян отметил, что «кризис заставил заново осмыслить ситуацию». По его словам, антикризисная программа дала определенный результат, но работа отнюдь не завершена. В этом контексте премьер-министр поблагодарил российскую сторону за стабилизационный кредит в размере $500 млн. для преодоления последствий глобального финансового кризиса. Премьер-министр также отметил 7 главных направлений реформ, в их числе развитие сельского хозяйства, формирование информационного общества, создание условий для ведения бизнеса, крупные инфраструктурные проекты, как, например, строительство новой АЭС, железной дороги Армения-Иран, дороги Север-Юг, улучшение качества жизни граждан, равномерное развитие регионов.