Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի թոռը՝ Այսուլթան Նազարբաեւը, որը փորձել է ինքնասպան լինել եւ մեկ տարի պայմանական ժամկետ է ստացել Լոնդոնում ոստիկանի վրա հարձակման համար, Մեծ Բրիտանիայից քաղաքական ապաստան է խնդրել: Այս մասին նա հայտնել է Facebook-ի իր էջում:
Նա իր որոշումը բացատրել է ընտանիքի կողմից ճնշմամբ: Նա հայտարարել է, որ «Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի կառավարությունների միջեւ մասշտաբային կոռուպցիայի մասին» տեղեկություն ունի: Ընդ որում, Այսուլթանը նշել է, որ բոլոր մանրամասները հայտնել է բրիտանական Times թերթին տված հարցազրույցում, որը կհրապարակվի մոտ օրերս, հաղորդում է Lenta-ն:
Ավելի վաղ Այսուլթանը հայտարարել է, որ իրեն ցանկանում են սպանել: Նա պատմել է, որ գտնվում է անգլիական հիվանդանոցում, եղել է բանտում եւ խնդիրներ է ունեցել իր հարազատների հետ:
2019-ի հուլիսին Այսուլթան Նազարբաեւը փորձել է ինքնասպան լինել Քովենթ Գարդեն շրջանում անծանոթի բնակարանում եւ կծել է ոստիկանին, որը փորձել է նրան խանգարել: 30-ամյա Այսուլթանին մեկ տարվա պայմանական ժամկետ են տվել, 140 ժամ հասարակական աշխատանքներ, մի քանի հազար ֆունտ սթեռլինգի չափով տուգանք եւ վնասի փոխհատուցում, ինչպես նաեւ պարտավորեցրել թրմանյութից կախվածության բուժում անցնել՝ առնվազն 20 սեսիա:
Նրա հայրը՝ Ռահաթ Ալիեւը, մինչեւ 2008 թվականն ամուսնացած է եղել Նազարբաեւի դստեր՝ Դարիգայի հետ: 2015 թվականին մահացած է հայտնաբերվել Ավստրիայի բանտերից մեկում, որտեղ գտնվել է Նուրբանկի երկու թոփ մենեջերներին սպանելու մեղադրանքով: Ղազախստանում Ալիեւին մեղադրել են իշխանության բռնազավթման նապախատրաստման եւ հանցավոր խումբ կազմակերպելու մեջ եւ հեռակա կարգով դատապարտել 40 տարվա ազատազրկման: Ղազախստանը երկու անգամ նրա արտահանձնման մասին հարցում է ուղարկել Ավստրիա, սակայն մերժվել է:

Внук первого президента Казахстана Нурсултана Назарбаева Айсултан Назарбаев, который пытался покончить с собой и получил год условного срока за нападение на полицейского в Лондоне, попросил в Великобритании политического убежища. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
Внук бывшего казахстанского лидера объяснил свое решение давлением со стороны семьи. Он заявил, что обладает информацией «о высокомасштабной коррупции между правительствами России и Казахстана». При этом Назарбаев-младший отметил, что все подробности он рассказал в интервью британскому изданию Times, которое будет опубликовано в ближайшее время, передает Lenta
Ранее Айсултан Назарбаев заявил, что его хотят убить. Он рассказал, что находится в английской больнице, был в тюрьме и имел проблемы с родственниками.
В июле 2019 года Айсултан в Лондоне укусил констебля, который пытался помешать ему покончить с собой. 30-летнего внука первого президента Казахстана приговорили к году условно, 140 часам общественных работ, штрафу и возмещению ущерба в несколько тысяч фунтов стерлингов, а также обязали пройти лечение от наркозависимости — посетить как минимум 20 сессий у нарколога.
Его отец Рахат Алиев до 2008 года был женат на дочери Назарбаева Дариге. В 2015-м он был найден мертвым в австрийской тюрьме, где находился по обвинению в убийстве двух топ-менеджеров Нурбанка. В Казахстане Алиева обвиняли в подготовке к захвату власти и организации преступной группы и заочно приговорили к 40 годам тюрьмы. Казахстан дважды посылал в Австрию запрос на его экстрадицию, но получал отказ.