Թուրքիայի վարչապետի կողմից «հրեշավոր» անվանված Կարսի «Մարդկության» հուշարձանի քանդման դեմ ապրիլի 23-ին Կարսում բողոքի ակցիա է տեղի ունենալու։
Թուրքական Haberler-ի փոխանցմամբ՝ ապրիլի 21-ին Կարսում մամուլի ասուլիսով հանդես են եկել Կարսի հիշյալ արձանի կառուցումը հանձնարարած այն ժամանակվա քաղաքապետ Նաիֆ Ալիբեյօղլուն եւ արձանի քանդակագործ Մեհմեդ Աքսոյը։ Կարսի նախկին քաղաքապետը նշել է, որ Էրդողանը՝ արձանը քանդելու իր հրահանգով նպաստեց, որ ամբողջ աշխարհում շոշափվի Կարսի անունը։ «Այս ընթացքում Կարսի հուշարձանի հետ կապված 5 հազար հրապարակում է եղել։ Մեր քաղաք են այցելում հազարավոր տեղացի եւ արտասահմանցի զբոսաշրջիկներ։ Հուշարձանի ավարտից հետո նախատեսել էինք կառուցել արհեստական ջրվեժ, ճոպանուղի եւ ռեստորաններ»,- նշել է Կարսի նախկին քաղաքապետը։
Հուշարձանի հեղինակ, քանդակագործ Մեհմեդ Աքսոյն իր հերթին նշել է, որ ապրիլի 23-ին հուշարձանի քանդման դեմ բողոքի ակցիային միանալու համար Կարս են ժամանելու 200 արվեստագետ։
Նշենք, որ Կարսի նախկին քաղաքապետ Նաիֆ Ալիբեյօղլուն, ով մշտապես հանդես էր գալիս հայ-թուրքական սահմանի առանց նախապայմանների բացման օգտին եւ դրա համար Կարսում ստորագրահավաք էր կազմակերպել, տարիներ առաջ նախաձեռնել էր հսկա արձանի ստեղծումը, որը պետք է խորհրդանշեր հայ-թուրքական բարեկամությունը եւ խաղաղությունը, սակայն 2009-ին քաղաքապետի ընտրություններում նա պարտություն է կրում։ Անավարտ արձանը անորոշ ճակատագրով տեղադրվել էր Կարսի հին հայկական թաղամասին կից գտնվող բարձունքում։

A protest action will be held against demolition of Monument to Humanity dedicated to the Armenian-Turkish friendship in Kars on April 23.
Kars was much spoken in the world after Turkish Premier Recep Tayyip Erdogan called the monument “monstrous”, former mayor of Kars Naif Alibeyoglu and the sculptor of the monument Mehmet Aksol told a press conference on April 21, Haberler website reports.
“During this period over 5,000 articles were published on Kars city. A large influx of local and foreign tourists has been observed during this period. “Following the construction of the monument, we planned to build an artificial waterfall, ropeway and restaurants,” he said.
In his turn, Mehmet Aksol stressed over 200 artists will join the protest action on April 23.
As Armenian News-NEWS.am reported earlier, during his visit to Kars, Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan called the monument to Armenia-Turkey friendship “monstrous” and ordered to demolish it.
Former Mayor of Kars Naif Alibeyoglu has always stood for the opening of the Armenia-Turkey border without any preconditions and for this purpose organized a collection of signature in Kars. On his initiative, a large monument was put to represent the Armenian-Turkish friendship and peace. However, Alibeyoglu was defeated in the mayoral elections in 2009. The unfinished monument was put near the old Armenian district of Kars.
“The decision to demolish the monument to the Armenian-Turkish friendship was made at the Azerbaijani President Ilham Aliyev’s request, former Mayor of Kars city,” Alibeyoglu said. “Turkey has an oil and gas dependence on Azerbaijan. This is the only reason for demolition.”