Մեծ Բրիտանիայում Սաութհեմփթոնի համալսարանի, Բանգորի համալսարանի եւ Արեւելյան ու աֆրիկյան հետազոտությունների դպրոցի գիտնականները պարզել են, որ խոշոր բնական էկոհամակարգերը, ինչպիսիք են անձրեւային անտառները եւ մարջանի խութերը, ոչնչացվում են շատ ավելի արագ, քան կարծում էին նախկինում: Amazon-ի անտառները կարող են անհետանալ ընդամենը 49 տարում, իսկ Կարիբյան մարջանները` ընդամենը 15 տարում, հայտնում է Lenta-ն՝ հղում անելով Phys.org-ին:
Հետազոտողները ուսումնասիրել են ջրային եւ երկրային 40 միջավայրում գրանցված փոփոխությունների վերաբերյալ տվյալները: Պարզվել է, որ թեեւ խոշոր էկոհամակարգերում աղետալի փլուզումն ավելի երկար է տեւում, ոչնչացման արագությունը շատ ավելի մեծ է, քան փոքր էկոհամակարգերում: Այս արդյունքները բացատրվում են նրանով, որ մեծ միջավայրերը բաղկացած են մեծ թվով ենթահամակարգերից, որոնք ձեւավորվել են տեսակների եւ նրանց բնակավայրերի կողմից:
Այսպիսով, էկոհամակարգերը, որոնք գոյություն են ունեցել հազարավոր տարիներ, կարող են ոչնչացվել 50 տարուց պակաս ժամանակահատվածում: Բնապահպանական պայմանների փոփոխությունների ավերիչ ազդեցությունն արտահայտվում է, օրինակ, անտառային հրդեհներում, որոնք ավելի հաճախ տեղի կունենան կլիմայի գլոբալ փոփոխությունների ֆոնին:

Ученые Университета Саутгемптона, Университета Бангора и Школы восточных и африканских исследований в Великобритании выяснили, что крупные природные экосистемы, такие как тропические леса и коралловые рифы, разрушаются значительно быстрее, чем предполагалось ранее. Леса Амазонки могут исчезнуть всего за 49 лет, а коралловые рифы Карибского бассейна — всего за 15 лет, передает Lenta  со ссылкой на Phys.org.
Исследователи изучили данные о зафиксированных изменениях в 40 водных и наземных природных средах. Оказалось, что, хотя катастрофический коллапс в крупных экосистемах длился дольше, скорость разрушения была значительно выше, чем в небольших экосистемах. Эти результаты объясняются тем, что крупные среды состоят из большого количества подсистем, образованных видами и местами их обитания. Эта модульность изначально обеспечивает устойчивость к стрессу, однако после прохождения критического порога она же становится причиной ускоренного коллапса.
Таким образом, экосистемы, которые существовали тысячи лет, могут разрушиться менее, чем за 50 лет. Разрушительный эффект от изменения условия среды выражается, например, в лесных пожарах, которые будут чаще возникать на фоне глобальных изменений климата.