Այն դեպքում, երբ ճանապարհորդությունների ինդուստրիայի մեծ մասը տուժում է կորոնավիրուսի տարածման պատճառով, մասնավոր օդանավերի ինդուստրիան վերելք է ապրում:
Մասնավոր օդանավերի վաճառքի շվեյցարական միջնորդ Luna Jets-ի տնօրեն Ալեն Լեբուրսիեն CNN Travel-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ վերջին շաբաթներին նկատվում է ուղեւորների պատվերների եւ հայտերի թվի «տպավորիչ աճ»: Լեբուրսիեի խոսքով՝ փետրվարին բոլոր հայտերի մոտ 15 տոկոսը կապված էր կորոնավիրուսի հետ, հիմա դրանց թիվը կրկնապատկվել է՝ հասնելով մինչեւ 30 տոկոսի:
«Մենք մոտ 200 հայտ ենք ստացել [կիրակի]: 200 հայտից 60-ը ստացվել է կորոնավիրուսի տարածաշրջաններից,- հավելել է  Լեբուրսիեն: - Մարդիկ կա՛մ ցանկանում են փախչել, կա՛մ շտապ գործեր ունեն»:
PrivateFly չարթերային մասնավոր օդանավերի մատակարարը նշել է պահանջարկի ավելի մեծ աճի մասին, քանի որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է ԱՄՆ-ից 26 եվրոպական երկրներ ուղեւորությունների սահմանափակումների մասին:
Գլխավոր տնօրեն Ադամ Թվիդելի խոսքով՝ ընկերությունը «զգալի թվով հայտեր» է ստանում ներկայումս Եվրոպայում գտնվող ամերիկացիներից, որոնք ձգտում են ԱՄՆ վերադառնալ:

В то время как большая часть индустрии путешествий страдает в связи с распространением коронавируса, индустрия частных самолетов переживает  подъем.
Директор по продажам швейцарского брокера частных самолетов Luna Jets, Ален Лебурсье заявил в интервью  CNN Travel, что в последние недели наблюдается «впечатляющий рост» количества заказов и запросов от пассажиров. По словам Лебурсье, в феврале около 15% всех запросов были связаны с коронавирусом, сейчас их количество  удвоилось до 30%.
«Мы получили около 200 запросов [в воскресенье]. Из 200 запросов 60 запросов поступали из регионов коронавируса», - добавляет Лебурсьер. «Люди либо хотят сбежать, либо есть срочные дела».
Поставщик чартерных частных самолетов PrivateFly отметил еще больший рост спроса, поскольку президент Дональд Трамп объявил об ограничениях на поездки из США в 26 европейских стран.
По словам генерального директора Адама Твиделла, компания получает «значительное количество запросов» от американцев, в настоящее время находящихся в Европе, которые стремятся вернуться в США.