Մոսկովյան օդակայանների տարածքներում տեղակայված բարերում ու ռեստորաններում կարգելվի թունդ ոգելից խմիչքների վաճառքը։ Այս մասին այսօր գրում է «Վեդոմոստի» թերթը։ Պարբերականի տվյալների համաձայն, սեպտեմբերի սկզբից մոսկովյան օդակայանների բարերում ու ռեստորաններում հաճախակի են դարձել դատախազների այցերը։ «Շերեմետեւո»-ում ստուգումներն ավարտվել են, «Դոմոդեդովո»-ում եւ «Վնուկովո»-ում՝ դեռեւս շարունակվում են։
Ինչպես հաղորդել է թերթի աղբյուրը, ստուգողները վկայակոչում են սպիրտի եւ ալկոհոլային արտադրանքի արտադրության ու շրջանառության պետական կարգավորման մասին օրենքը, որի 16-րդ հոդվածը արգելում է 15%-ից բարձր սպիրտայնությամբ ոգելից խմիչքների իրացումը քաղաքացիների զանգվածային կուտակման ու խիստ վտանգավոր աղբյուրների գտնվելու վայրերում, որոնց շարքին են դասվում նաեւ օդակայանները։ Ռեստորանների կողմից խախտումները շտկելուն հատկացվել է 60 օր՝ սպառնալիքով, որ հաստատությունը 3 ամսով կփակվի, եթե շարունակվի թունդ ոգելից խմիչքների վաճառքը։

В барах и ресторанах, расположенных на территориях московских аэропортов, запретят продажу крепких спиртных напитков. Об этом пишет сегодня газета «Ведомости».
По данным издания, с начала сентября в рестораны и бары московских аэропортов зачастили прокуроры. В «Шереметьево» проверки завершились, в «Домодедово» и «Внуково» все еще продолжаются.
Как сообщил источник газеты, проверяющие ссылаются на закон о госрегулировании производства и оборота спирта и алкогольной продукции, статья 16 которого запрещает реализацию алкогольных напитков с содержанием спирта более 15% в местах массового скопления граждан и в местах нахождения источников повышенной опасности, к которым относятся и аэропорты. На исправление нарушений ресторанам отвели 60 дней, грозясь закрыть заведения на три месяца в случае если продажа крепкого алкоголя продолжится.