Ուկրաինայում գրանցվել է կորոնավիրուսից մահվան առաջին դեպքը: Այս մասին հայտարարել է երկրի առողջապահության նախարար, բժիշկ-ինֆեկցիոնիստ Օլգա Գոլուբովսկայան, հաղորդում է ՌԲԿ Ուկրաինան:
Բժիշկը նշել է, որ մահացածը բնակվում էր Ժիտոմիրի մարզում:
«Ցավոք, գրանցվել է COVID-19-ից մահվան առաջին դեպքը՝ Ժիտոմիրի մարզում»,- գրել է նա Ֆեյսբուքի իր էջում:
Միեւնույն ժամանակ, Ուկրաինայի ԱՆ-ն հաստատել է 71-ամյա կնոջ մահվան դեպքը: Կնոջ մոտ կորոնավիրուսը հայտնաբերվել էր մարտի 12-ին:
«Ուկրաինայի առողջապահության նախարարությունը նշում է, որ մահացած կինը գտնվել է ռիսկի խմբում: Համաձայն համաշխարհային միտումների՝ մարդկանց ավագ սերունդն ավելի խոցելի է մահվան ելքով COVID-19 կորոնավիրուսով վարակվելու հարցում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Այսօր հաղորդվել է, որ կինը ծանր վիճակում էր: Նա շատ ուշ էր դիմել բժիշկներին. կինը միացվել էր թոքերի արհեստական օդափոխման սարքին:
Հիշեցնենք, որ Ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության խորհրդում հայտարարել են, որ 48 ժամ անց Ուկրաինան կփակի օտարերկրացիների համար սահմանն աշխարհում կորոնավիրուսի համաճարակի կապակցությամբ:

В Украине зафиксирована первая смерть из-за коронавируса. Об этом заявила советник министра здравоохранения, врач-инфекционист Ольга Голубовская в Facebook, передает РБК- Украина
Как отметила врач, умер человек, который проживал в Житомирской области.
«К сожалению, первый умерший от COVID19. Житомирская область», - написала она.
Вместе с тем, в пресс-службе Минздрава Украины подтвердили смерть 71-летней женщины из Житомирской области, которая 12 марта была госпитализирована с зафиксированным лабораторно подтвержденным случаем COVID-19.
«Минздрав Украины отмечает, умершая женщина находилась в группе риска. Согласно мировой тенденции, старшее поколение людей наиболее уязвимое к инфицированию коронавируса COVID-19 с летальным исходом», - говорится в сообщении.
Сегодня сообщалось, что у женщины было тяжелое состояние. Она очень поздно обратилась к врачам, ее подключили к аппарату вентиляции легких.
Напомним, в СНБО заявили, что Украина закроет границу для иностранцев через 48 часов в связи со вспышкой коронавируса в мире.