Ուկրաինայի առողջապահության նախարարության նոր ղեկավար Իլյա Եմեցը Գերագույն ռադայի ազգի առողջության հարցերի կոմիտեի նիստի ժամանակ իր հայտարարության մեջ հիշատակել է, որ կորոնավիրուսի հետեւանքով «կմահանան բոլոր թոշակառուները», հայտնում է Comments.ua-ն:
Իր Facebook-յան էջում սկանդալային հայտարարության մասին գրել է «Ձայն» կուսակցության ժողովրդական պատգամավոր Յարոսլավ Ժելեզնյակը: Նրա խոսքով՝ նախարարի հայտարարությունը հեռարձակել է ուկրաինական «Ռադա» հեռուստաալիքը, ինչպես նաեւ, որ «դա չի համապատասխանում իրականությանը»:
«Նախարարի առաջ հարց դրեցի, սխալն ուղղելու հնարավորություն տվեցի: Պատասխանն այնպիսին էր, որ հասկանալի չէ՝ հանդարտեցրեց, թե ավելի մեծ խուճապ հարուցեց»,- գրել է ժողովրդական պատգամավոր Յարոսլավ Ժելեզնյակը:
Պարբերականը նաեւ հստակեցնում է, որ առողջապահության նախարարի ամբողջական արտահայտությունը հետեւյալ կերպ է հնչում՝ «երեխաները չեն հիվանդանում, իսկ թոշակառուները կմահանան»: Իլյա Եմեցն ավելի ուշ ներողություն է խնդրել իր սխալ ձեւակերպման համար:

Новый глава Министерства здравоохранения Украины Илья Емец на заседании комитета Верховной Рады по вопросам здоровья нации в своем заявлении упомянул, что от коронавируса «умрут все пенсионеры» сообщает Comments.ua.
О скандальном заявлении на своей странице в социальной сети Facebook написал народный депутат партии «Голос» Ярослав Железняк. По его словам, заявление министра транслировал украинский телеканал «Рада», а также «это не соответствует действительности».
«Поставил вопрос министру, дал возможность исправить ошибку. Ответ такой, что непонятно — успокоил или нагнал еще панику», — написал народный депутат Ярослав Железняк.
Также издание уточняет, что полная фраза главы Министерства здравоохранения звучит так: «дети не болеют, а пенсионеры умрут». Позднее Илья Емец извинился за свою неверную формулировку.