ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատը ձայների մեծամասնությամբ օրինագիծ է ընդունել կորոնավիրուսի հետեւանքները մեղմելու համար օգնության մասին, հայտնում է Reuters-ը:
Ըստ օրինագծի՝ երկրի բնակիչներին տրամադրվելու են կորոնավիրուսի ստուգման անվճար թոստավորում, վճարվող անաշխատունակության թերթիկներ:
Ըստ օրինագծի նպատակի, որի օգտին քվեարկել են Պալատի 435 անդամներից 363-ը, միլիարդավոր դոլար է հատկացվելու անվտանգության ծրագրերի իրականացման համար՝ օգնություն տրամադրելու նրանց, որոնք առաջիկայում կարող են առանց աշխատանքի մնալ:
Փորձագետների գնահատմամբ՝ աշխարհում կորոնավիրուսի բռնկումը կարող է հանգեցնել ԱՄՆ տնտեսության ռեցեսիայի:
Երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ աջակցել է ընդունված փաթեթին, ինչը մեծացնում է հաջորդ շաբաթ Սենատում այն ընդունելու հավանականությունը:
110 էջանոց օրինագիծը Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի, ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինի եւ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ակտիվ բանակցությունների հետեւանքն է:

Палата представителей США большинством голосов приняла законопроект о помощи для смягчения последствий коронавируса, сообщает Reuters
Cсогласно законопроекту, жителям страны будут предоставлены бесплатное тестирование на коронавирус, оплачиваемые больничные.
Целью законопроекта, за который проголосовали 363 члена Палаты из 40, миллиарды долларов будут предоставлены на реализацию программ по безопасности для предоставления помощи тем, которые могут остаться без работы в ближайшее время.
По оценкам экспертов, вспышка коронавируса в мире может привести к рецессии в экономике США.
Президент страны Дональд Трамп заявил, что поддержал принятый пакет, что повышает вероятность его прнятия Сенатом на следующей неделе.
Законопроект из 110 страниц стал результатом активных переговоров между спикером Палаты представителей Нэнси Пелоси, министром финансов Стивеном Мнучиным и президентом США Дональдом Трампом.