Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու, սենատոր Բեռնի Սանդերսը նախազգուշացրել է, որ երկրում կորոնավիրուսի հետեւանքները կարող են կորուստների իրենց մասշտաբով գերազանցել Երկրորդ աշխարհամարտի հետեւանքով կրած կորուստներին, հայտնում է Fox News-ը:
«Ոչ ոք չգիտի, թե սա քանի ճակատագրական ավարտ կարող է ունենալ կամ քանի մարդ կհիվանդանա, բայց մենք բոլորս հույս ունենք, որ նրանց թիվը հնարավորինս ցածր կլինի»,- հայտարարել է Սանդերսը Վերմոնթ նահանգում իր ելույթի ժամանակ:
«Բայց մենք նաեւ ստիպված ենք ընդունել, որ կորուստների թիվը կարող է անգամ ավելի մեծ լինել, քան Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին Զինված ուժերի կրած կորուստները: Այլ խոսքով՝ մեզ մոտ մեծ ճգնաժամ է, եւ մենք պետք է դրան համապատասխան գործենք»,- հավելել է նա:
Հեռուստաալիքը նշում է, որ Սանդերսի կանխատեսումը, կարծես, համահունչ է Հիվանդությունների վերահսկման կենտրոնի կանխատեսմանը, որը կարծում է, որ կորոնավիրուսի հետեւանքով կարող է մահանալ 200 հազարից մինչեւ 1,7 մլն մարդ: Ընդ որում՝ Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին ԱՄՆ ԶՈՒ-ն կորցրել է 400 հազար մարդ, իսկ մոտ 700 հազարը հայրենիք է վերադարձել վիրավորումներով:

Кандидат в президенты США от Демократической партии, сенатор Берни Сандерс предупредил, что последствия коронавируса в стране могут превзойти по своим масштабам потери, полученные в результате Второй мировой войны, сообщает Fox News
«Никто не знает, каким количеством фатальностей это может окончиться или сколько людей заболеет, и мы все надеемся, что их число будет по возможности низким», - заявил Сандерс в ходе своей речи в штате Вермонт.
«Но мы также вынуждены признать, что количество потерь может быть даже выше, чем потери, понесенные  Вооруженными силами во время Второй мировой войны. Иными словами, у нас большой, большой кризис, и мы должны действовать соответственно»,  - добавил он.
Телеканал отмечает, что прогноз Сандерса, кажется, совпадает с прогнозом Центра по контролю за болезнями, которое считает, что от коронавируса нового типа могут умереть от 200 000 до 1,7 млн. человек. При этом ВС США во время Второй мировой войны потеряли 400 000 человек, а около 700 000 человек вернулись на родину с ранениями.