Արաբական Միացյալ Էմիրությունները մարտի 17-ից ժամանակավորապես դադարեցնում էն ցանկացած վիզաների տրամադրումը բոլորին, բացառությամբ դիվանագետների։ Սա արվում է ի պատասխան կորոնավիրուսի պանդեմիայի մասին Առողջապահության միջազգային կազմակերպության հայտարարությանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում կատարելով երկրի Հաշվառման եւ քաղաքացիությունների դաշնային վարչությանը։
Որոշումը չի վերաբերում այն մարդկանց, որոնք արդեն հասցրել են վիզաներ ստանալ մինչեւ այս որոշման ընդունումը։
Ինչպես պարզաբանել են վարչությունում, որոշումը ուժի մեջ կլինի մինչեւ այն պահը, երբ երկրներում, որտեղ կորոնավիրուսով հիվանդացության շատ դեպքեր են գրանցվել, չի հաստատվի բժշկական թեսթերով հիվանդության բացահայտման համակարգ։
Ավելի վաղ 30 օրով զբոսաշրջային վիզաների տրամադրման մասին էր հայտնել Օմանը։ Քուվեյթը արգելել է մուտք գործել երկիր բոլորին, բացի իր քաղաքացիներից եւ նրանց մտերիմ ազգականներից։

Объединенные Арабские Эмираты временно приостанавливают выдачу любых виз с 17 марта для всех, за исключением дипломатов, в ответ на объявление Всемирной организацией здравоохранения пандемии коронавирусной инфекции, сообщает РИА Новости со ссылкой на Федеральное управление по регистрации и гражданствам.
«ОАЭ перестают временно выдавать любые визы для всех, за исключением владельцев дипломатических паспортов, с 17 марта в рамках превентивных мер и рекомендаций ВОЗ по борьбе с распространением коронавируса, что делает поездки людей в это время чрезвычайно опасными», - передает Эмиратское агентство новостей заявление управления.
Решение не касается лиц, которые уже успели получить визы до оглашения этого решения.
Как разъяснили в управлении, решение будет действовать до того момента, пока в странах, где обнаружено много случаев заболевания коронавирусом, не будет налажена система выявления заболевания медицинскими тестами до выезда людей из страны.
Ранее о запрете на выдачу туристических виз на 30 дней заявил Оман, Кувейт запретил въезжать в страну кому-либо, кроме граждан страны и их ближайших родственников.