ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ 77-ամյա Ջո Բայդենը եւ 78-ամյա սենատոր Բեռնի Սանդերսը, որոնք Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածուներ են, պատմել են, թե ինչպես են պաշտպանվում կորոնավիրուսից, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Իմ անձնական փորձից ասեմ՝ ես չեմ սեղմում ոչ մեկի ձեռքը: Ջոյի ձեռքը նույնպես չեմ սեղմել: Ես շատ զգույշ եմ շփվում մարդկանց հետ: Ես շատ օճառ, ախտահանող հեղուկներ եմ օգտագործում: Փառք Աստծո, ես չունեմ որեւէ ախտանիշ եւ դրա համար շնորհակալ եմ»,- Բայդենի հետ հեռուստադեբատների ժամանակ ասել է Սանդերսը:
Իր հերթին, Բայդենն ասել է, որ ինքը վտանգավոր քրոնիկ հիվանդություններ չունի:
«Ինչպես մայրս էր ասում, ամեն ինչ կարող է պատահել, սակայն «փայտին խփենք», ինքնազգացողությունս լավ է: Ես կանխարգելման բոլոր միջոցները կիրառում եմ, որոնք կկիրառեր ցանկացած մարդ 30, 60 կամ 80 տարեկանում: Ես նույնպես չեմ սեղմում ոչ մեկի ձեռքը… Աստված գիտի, թե օրական քանի անգամ եմ լվանում ձեռքերս ջրով եւ օճառով, հակասեպտիկներ եմ օգտագործում, չեմ դիպչում դեմքիս եւ այլն»,- ասել է Բայդենը:
Բացի այդ, քաղաքական գործիչները հայտնել են, որ դադարեցրել են նախընտրական հավաքները եւ իրենց շտաբերի բոլոր աշխատակիցներին կոչ արել տնից աշխատել:
Կորոնավիրուսի պանդեմիան տարածվել է ԱՄՆ-ում նախընտրական քարոզարշավի բուռն ընթացքի շրջանում, ինչի հետեւանքով որոշ նահանգներում քվեարկությունը հետաձգվել է 2-3 ամսով: Դեմոկրատներից միասնական թեկնածուի ընտրությունները, որը մարտահրավեր կնետի հանրապետական նախագահ Դոնալդ Թրամփին, ծրագրվում է անցկացնել հուլիսին: ԱՄՆ նախագահի համընդհանուր ընտրությունները կկայանան նոյեմբերի 3-ին:

Бывший вице-президент США 77-летний Джо Байден и 78-летний сенатор Берни Сандерс, которые претендуют на выдвижение кандидатом в президенты от Демократической партии, рассказали, какие они принимают меры для защиты от коронавируса, который представляет наибольшую опасность для людей старшего поколения, передает РИА Новости.
«На личном уровне я не жму руки. Мы с Джо не жали руки. Я очень осторожен с людьми, с которым я общаюсь. Я использую много мыла, дезинфицирующие жидкости для рук, чтобы гарантировать, что не подхвачу инфекцию. Слава богу, я у меня нет никаких симптомов, и я очень благодарен за это», - сказал Сандерс в ходе теледебатов Байденом.
В свою очередь Байден отметил, что у него нет опасных хронических заболеваний.
«Всякое может произойти, но, как говорила моя мама, «постучим по дереву», у меня хорошее самочувствие. Я принимаю все меры предосторожности, которые бы принял любой в 30, 60 или 80 лет. Я больше не жму руки… Я мою руки бог знает сколько раз в день горячей водой и мылом, всегда ношу с собой антисептик для рук, не трогаю свое лицо и так далее», - рассказал бывший вице-президент.
Кроме того, политики сообщили, что прекратили проводить предвыборные митинги и отправили всех сотрудников своих штабов работать из дома.
Пандемия коронавируса распространилась на территории США в разгар предвыборной кампании, из-за чего голосование в некоторых штатах уже перенесли на два-три месяца. Выборы единого кандидата от демократов, который бросит вызов президенту-республиканцу Дональду Трампу, запланированы на июль. Всеобщие выборы президента США пройдут 3 ноября.