Իտալիայի կառավարությունը կարգադրել է ռազմական բժիշկների եւ ռազմական բժշկական կառույցների մասնագետների ներգրավել կորոնավիրուսի պանդեմիայի դեմ պայքարում: Նման կետ է պարունակում չորեքշաբթի օրը Իտալիայի նախագահ Սերխիո Մատարելլայի կողմից ստորագրված հրամանը, որը հրապարակվել է Gazzetta Ufficiale թերթում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«2020 թվականին կորոնավիրուսի տարածմանը հակազդելու համար, որպես բացառություն, ժամանակավոր հիմունքներով` ոչ ավելի, քան մեկ տարի ժամկետով, կներգրավվեն նաեւ զինված ուժերի բժիշկները»,- նշվում է փաստաթղթում: Բացի այդ, ռազմական սանիտարական կառույցներից կենսաբանության, քիմիայի եւ ֆիզիկայի ոլորտի ռազմական մասնագետների զինակոչ է հայտարարվել: Հրամանագիրը կառավարությանն իրավունք է տալիս նաեւ որպես ժամանակավոր հիվանդանոցներ օգտագործել հանրային եւ մասնավոր անշարժ գույքի օբյեկտները: Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ չորեքշաբթի օրվանից սկսում է աշխատել Բերգամոյի դաշտային հիվանդանոցը, որտեղ հատկապես մեծ քանակությամբ վարակների դեպքեր են գրանցվել: Նմանատիպ կառույց կկազմակերպվի նաեւ Կրեմոնեյում: Ըստ ANSA գործակալության` դրա ստեղծմանն աջակցություն կցուցաբերեն Չինաստանից եւ ԱՄՆ-ից փորձագետների պատվիրակությունները:
Իտալիան, որտեղ կորոնավիրուսի բռնկումը գրանցվել էր փետրվարի 21-ին երկրի հյուսիսում, ամենաշատն է տուժել համաճարակից (Չինաստանից հետո): Մահացությունների թիվը գերազանցել է 2.5 հազարը: Բռնկումից ի վեր վարակվածների ընդհանուր թիվն ավելի քան 31.5 հազար է, առողջացել է գրեթե 3 հազար մարդ: Վարակվածության տեմպերը չեն նվազում, կորոնավիրուսից մահացության բարձր մակարդակը պահպանվում է:
Մարտի 10-ից կարանտինն ուժի մեջ է մտել ամբողջ երկրի տարածքում, մարդկանց տեղաշարժումն առանց խիստ անհրաժեշտության արգելվում է, բոլոր ուսումնական հաստատությունները, խանութները (բացառությամբ մթերային խանութների եւ դեղատների), ռեստորաններն ու բարերը, սպորտային եւ զվարճանքի օբյեկտները փակ են, տուրիստների մուտքը երկիր եւս արգելված է:

Итальянское правительство распорядилось привлекать военных медиков и специалистов военных медицинских структур к борьбе с пандемией коронавируса. Такой пункт содержится в масштабном указе, подписанном президентом Италии Серджо Маттареллой и опубликованном в среду в «Gazzetta Ufficiale», передает ТАСС
«С целью противодействия распространению коронавируса в 2020 году будут в качестве исключения привлекаться на временной основе медики вооруженных сил сроком не более чем на год», - говорится в документе. Кроме того, объявлен призыв военных специалистов в области биологии, химии и физики из военных санитарных структур.
Указ также дает право правительству задействовать под временные госпитали объекты государственной и частной недвижимости.
Ранее объявлялось о том, что со среды начинает работать полевой госпиталь в Бергамо, где зарегистрировано особо высокое число заражений. Подобная же структура будет организована в Кремоне. Как сообщает агентство ANSA, помощь в ее создании окажут делегации специалистов из Китая и США.
Италия, где локальная вспышка коронавируса была выявлена 21 февраля на севере страны, наиболее затронута пандемией (не считая Китая). Число летальных исходов превысило 2,5 тыс. Общее число заразившихся с начала вспышки - более 31,5 тыс., излечились почти 3 тыс. человек. Темпы заражения не снижаются, сохраняется высокий уровень смертности от вызываемого коронавирусом заболевания и его осложнений.
С 10 марта на территории всей страны действует карантин, запрещено передвижение людей без веских причин, закрыты все учебные учреждения, магазины (кроме продуктовых и аптек), рестораны и бары, спортивные и развлекательные заведения, запрещен въезд туристов.