«Երեւի ամեն մեկը հուզված էր եւ այդ հույզի եւ դյուրագրգռության վիճակում յուրովի է մեկնաբանել իմ անձնական նամակները»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Կոնկրետ հարցին, թե այդ նամակում ինքը գրե՞լ է, թե «Տալիս եմ իմ կյանքի վերջին քաղաքական հրաժարականը», նա պատասխանեց. "Ես գրել եմ, որ «դուք համարեք, որ այլեւս հրաժարական չի լինելու: Այն, ինչ դուք տեսել եք, վերջին իմ հրաժարականն է: Այսինքն դուք սրանից հետո ինձանից հրաժարական չեք տեսնի: Ամեն մեկն իր համար: Եվ այնտեղ կուսակցությունից հեռանալու մասին բան չկար»:
Նրա խոսքով, «ամեն մեկը այդ համապարփակ նամակը յուրովի էր մեկնաբանում եւ հատվածներ էր վերցնում, բայց հիմնական այդտեղ գրվածը ուղղված էր բոլորին, առանց բացառության, անուններով եւ որ նրանցից յուրաքանչյուրը խախտեց պատասխանատվության այդ հրամայականը: Իսկ դրանից հետո ով ինչպես է ուզում մեկնաբանել, իրենց իրավունքն է»:
Իսկ որ Ր. Հովհաննիսյանը չի մասնակցել այդ զարգացումներին, նա բացատրեց հետեւյալ կերպ. «Ես ինձ բացառեցի այդ գործելաոճից, այդ ցեխարձակումներից, որոնցով այդ օրերին այդ մարդիկ փայլում էին: Եւ ես ասացի, որ նժանի վրա արդեն „Ժառանգության“ ապագայի խնդիրն է, որը մենք միասին պետք է լուծենք, բայց դուք եւս պետք է մասնակից լինեք:
Եվ ամեն մեկը, փոխանակ իր վրա վերցնի այդ խոսքը, մյուսի վրա է գցում, ձեռքի հետ էլ ինձ է մեկնաբանում»:
Հիշեցնենք, որ թեեւ այդ նամակով Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հրաժարվում է հրաժարականներ տալու իր սովորությունից, այնուամենայնիվ դրանից հետո նա կրկին ինչ-որ բանից հրաժարվեց, այս անգամ իր պատգամավորական մանդատը դնելու որոշումից:

«Наверное, каждый был огорчен и в этом состоянии огорчения и раздражения по-своему комментировал мои личные письма», — сегодня на встрече с журналистами заявил Раффи Ованнисян. На конкретный вопрос, писал ли он в письме, «я подаю в последнюю в моей жизни политическую отставку», он ответил так: «Я написал, чтобы вы имели в виду, что отныне отставок не будет. Увиденное вами — последняя моя отставка. То есть вы после этого от меня отставки не дождетесь. Каждый для себя. И там ничего не было об уходе из партии».
По словам Ованнисяна, «каждый по-своему комментировал это объемное письмо и выдергивал из него отрывки. Тогда как основной смысл написанного адресовался всем, без исключения, поименно. Каждый из них нарушил требование ответственности. После этого, кто как хочет комментировать – его право».
Свое неучастие в этих развитиях Ованнисян объяснил следующим образом: «Я исключил для себя этот стиль работы, это обливание грязью, чем в эти дни блистали эти люди. И я сказал, что на чаше весов уже будущность „Наследия“, которую нам предстоит вместе определить. Но вы также должны быть участниками того. Вместо того, чтобы взять на себя мое слово, каждый перекидывает его на другого, заодно обсуждая и меня».
Напомним, что, хоть своим письмом Раффи Ованнисян отказывается от привычки подавать в отставку, тем не менее, после этого он вновь от чего-то отказался – на сей раз от решения отказаться от депутатского мандата.