«Մենք միշտ համարել ենք, որ Ստեփանակերտի ներկայացուցիչների՝ բանակցային գործընթացին միանալու պահը կգա, եւ, իմ կարծիքով, եթե դա ավելի վաղ չլինի, կլինի այն ժամանակ, երբ կսկսվի համաձայնության մշակումը Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա; Քանի որ դա կլինի հենց ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման համաձայնագիր, իսկ երբ խոսքը գնում է բնակչության կյանքի, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին, հնարավոր չէ խնդիրը լուծել առանց Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների», հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը, որ տարածաշրջանային այցի շրջանակնեում իր գործընկերներ Բեռնար Ֆասիեի (Ֆրանսիա) եւ Ռոբերտ Բրադկեի (ԱՄՆ) հետ գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:
Ռուսաստանցի համանախագահը հավաստիացրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղն անպայման մասնակցելու է ղարաբաղյան հակամարտության հիմնարար փաստաթղթի ընդունման աշխատանքներին: Իսկ առայժմ, նրա խոսքերով, փորձ է արվում հստակեցնել բոլոր սկզբունքները, որոնց հիմքում էլ ընթանալու են հետագա քննարկումները: Ընդ որում, համանախագահները հրաժարվել են հստակ նշել այդ սկզբունքները:
Մերզլյակովի խոսքերով, այցի ընթացքում համանախագահները ղարաբաղյան կողմին են ներկայացրել ամերիկացի համանախագահ Ռոբերտ Բրադկեին: «Քննարկել ենք, ինչպես միշտ, երբ գալիս են Ստեփանակերտ, ղարաբաղյան կարգավորման հարցերը, խոսել ենք բանակցային գործընթացից: Վերջին անգամ մենք այստեղ եղել ենք մայիսին: Այդ ժամանակից ի վեր բավարար խոսելու նյութ էր հավաքվել»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 2-ին, տարածաշրջանային այցի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն են ժամանել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովը (Ռուսաստան), Բեռնար Ֆասիեն (Ֆրանսիա) եւ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ): Նույն օրը միջնորդները հանդիպել են ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանին, իսկ նախօրեին Երեւանում հանդիպել են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Նախատեսված է նաեւ հանդիպում Ադրբեջանի նախագահի հետ:

“We always believed that the time when Stepanakert is involved in the negotiations will come. In my opinion, if it does not happen shortly, it will happen when an agreement based on Madrid principles is reached. As it will be a peace agreement of Karabakh conflict, it definitely mentions the people’s lot, Nagorno-Karabakh status, thus cannot do without NKR representatives,” said OSCE MG Co-Chair Yuri Merzlyakov in Nagorno-Karabakh with his U.S. and French counterparts.
The Russian Co-Chair assures that NKR will definitely participate in the adoption of fundamental documents on Karabakh peace process. However, currently the efforts to clarify the principles that further discussions will be based on are made. At that the Co-Chairs refused to name them as such.
According to Merzlyakov, the newly appointed U.S. Co-Chair Robert Bradtke was introduced to Karabakhi side. “As always, when arriving to Stepanakert, we have discussed issues on Nagorno-Karabakh conflict settlement and the ongoing negotiation process,” he stated.
OSCE Minsk Group Co-Chairs Robert Bradtke (U.S.), Bernard Fassier (France) and Yuri Merzlyakov (Russia) arrived in Stepanakert October 2 to meet with NKR President Bako Sahakyan. The Co-Chairs met with RA President Serzh Sargsyan yesterday, whereas the Baku meeting with Azerbaijani President is scheduled for October 4-6.