Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը համահայկական ուղեւորության շրջանակներում հոկտեմբերի 2-ին այցելել է Փարիզ: Նա ծաղիկներ է դրել Կոմիտասի հուշարձանին՝ ի հիշատակ 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի: Այնտեղ էլ տեղի էր ունենում հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների՝ հայ-թուրքական արձանագրությունների հակառակորդների հանրահավաքը: «Մեզ անհանգստացնում է համաձայնագրի այն կետերը, որոնք կարող են կասկածի տակ դնել Հայոց ցեղասպանությա փաստը»,- հայտարարել է հանրահավաքի մասնակիցներից Լոուրենտ Վարդանյանը՝ «Վան» հայ-ֆրանսիական ընկերակցության անդամը, որը հիմնականում լուսավորչական աշխատանքներ է տանում հայերի զանգվածային ոչնչացման փաստերի կապակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում է Associated Press-ը, հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից առաջ Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Շառլ Ազնավուրի՝ հռչակավոր ֆրանսահայ շանսոնիեի եւ Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանի հետ:
Այսօր՝ ժամը 20-ին տեղի կունենա Սարգսյանի հանդիպումը միացյալ Եվրոպայի հայ գաղթավայրերի ներկայացուցիչների հետ:
Հիշեցնենք, որ Փարիզից հետո Հայաստանի նախագահը կայցելի Նյու Յորք, Լոս-Անջելես, Բեյրութ եւ կավարտի իր շրջագայությունը հոկտեմբերի 7-ին Դոնի Ռոստովում: Բոլոր այդ քաղաքներում Հայաստանի նախագահը կանցկացնի մեկ օրից էլ պակաս՝ բացառությամբ Լոս-Անջելեսի, որտեղ նա կհանդիպի լրագրողներին:

Президент Армении Серж Саргсян в рамках панармянского турне прибыл 2 октября в Париж. Он возложил цветы к памятнику Комитаса, в память о жертвах Геноцида армян 1915 года. Там же проходил и митинг нескольких десятков представителей армянской диаспоры — противников налаживания армяно-турецких отношений. «Что нас волнует, так это пункты соглашения, которые могут поставить под сомнение факт Геноцида армян», — заявил эмоциально один из митингующих, Лоурент Варданян — член партнерства «Ван», французско-армянской ассоциации, развивающей просветительскую деятельность относительно фактов массового уничтожения армян.
Сегодня же в 20:00 состоится встреча Саргсяна с представителями диаспоры из стран объединенной Европы.
Как сообщает агентство Associated Press, до встречи с представителями армянской общины, Серж Саргсян провел встречу с Шарлем Азнавуром — знаменитым франузским шансонье и послом Армении в Швейцарии. Агентство отмечает, что в ходе акции протеста возникла стычка между представителями полиции и участниками митинга. По словам очевидцев, президент не стал свидетелем этого инцидента.
Напомним, после Парижа глава армянского государства посетит Нью-Йорк, Лос-Анджелес, Бейрут и завершит турне 7 октября в Ростове-на-Дону. Во всех перечисленных городах глава Армении проведет меньше суток, за исключением Лос-Анджелеса, где он проведет встречу также с журналистами.