Մեր բացթողումն է եղել, որ մեկուսացված քաղաքացուն թույլատրել ենք մասնակցել հուղարկավորության։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 26–ին, «Ազատության» եթերում ասաց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ նշելով, որ դրանից հետո այդ պրակտիկան դադարեցվել է։
Հիշեցնենք, որ Նորաշենում ՌԴ–ից վերադարձած քաղաքացին մասնակցել էր հուղարկավորության, սոցիալական հեռավորությունը չէր պահպանվել, ինչի արդյունքում Նորաշենում ելումուտը ժամանակավորապես փակվել էր։
«Մեկուսացման 14 օրը լրանալուց հետո արտերկրից ժամանած մեր քաղաքացիների 10–15 տոկոսի մոտ լինում են դրական դեպքեր»,– ասաց Թորոսյանը։
Նրա խոսքով՝ բոլոր 27 մեկուսացման վայրերում կա ոստիկանություն, 5–10 հոգանոց բժշկական անձնակազմ, հյուրանոցների մեծ մասը գտնվում են Ծաղկաձորում, մոտ տասը՝ Երևանում, և ավելի քիչ՝ Գյումրիում, Վանաձորում ու Տավուշի մարզում։

Letting a citizen attend a funeral was our omission. This is what Minister of Health of Armenia Arsen Torosyan said during an interview on Azatutyun Radio today, stating that the practice was discontinued after that.
An Armenian citizen who had returned from the Russian Federation attended a funeral in Norashen village and didn’t maintain social distancing, as a result of which the entry and exit into and from Norashen was temporarily prohibited.
“Out of the Armenian citizens who arrive from foreign countries, 10-15% of them test positive for COVID-19 after 14 days of isolation,” Torosyan said.
According to him, police officers and 5-10 doctors are located at all 27 places for isolation, most hotels are located in Tsaghkadzor, about 10 are located in Yerevan and fewer hotels are located in Gyumri, Vanadzor and in Tavush Province.