ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեքշաբթի հրամանագիր է ստորագրել պարենային անվտանգության ապահովման մասին, որի նպատակն է խթանել մսի արդյունաբերությունը: Այս մասին նշվում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Անհրաժեշտ է, որպեսզի տավարի, խոզի մսի եւ թռչնամսի արտադրողները շարունակեն կատարել իրենց պարտավորությունները պարենային մատակարարումների շրջանակներում: Կորոնավիրուսային վարակի բռնկումը մի շարք ձեռնարկությունների հզորությունների կրճատման է հանգեցրել»,- նշվում է փաստաթղթում:
Պարենային անվտանգության մասին հրամանագիրը ստորագրվել է Կորեական պատերազմի տարիներին (1950-1953) ռազմական նշանակության արտադրության մասին օրենքի հիման վրա: Այսպիսով, մսի վերամշակման ձեռնարկությունները կշարունակեն աշխատանքը համավարակի պայմաններում:
Վերջին շաբաթներին ԱՄՆ-ում մսի վերամշակման մի շարք գործարաններ ժամանակավորապես դադարեցրել են աշխատանքը` աշխատակիցների շրջանում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի պատճառով: Մասնավորապես, փակվել են արտարդրամասերը Այովայում, Հարավային Դակոտայում, Մինեսոտայում եւ Իլինոյսում:

Президент США Дональд Трамп подписал во вторник указ о продовольственной безопасности, направленный на содействие работе предприятий мясной промышленности. Об этом говорится в сообщении пресс-службы Белого дома, передает ТАСС
«Необходимо, чтобы производители говядины, свинины и птицы в рамках продовольственных поставок продолжили выполнять свои обязательства.  Вспышка коронавирусной инфекции привела к сокращению мощностей ряда предприятий», - отмечается в документе.
Указ о продовольственной безопасности подписан на основе закона о производстве продукции военного назначения времен Корейской войны (1950-1953). Таким образом, мясоперерабатывающие предприятия продолжат работу в условиях пандемии.
За последние недели целый ряд мясокомбинатов в США временно приостановил работу из-за случаев заражения сотрудников коронавирусом. В частности, были закрыты предприятия в штатах Айова, Южная Дакота, Миннесота и Иллинойс.