Ապրիլին Արկտիկայի երկնքում փակվել է առանձնակի խոշոր օզոնային խոռոչ, հայտնել է Համաշխարհային օդերեւութաբանական կազմակերպության (WMO) մամուլի ծառայությունը, հաղորդում է DW-ը:
WMO-ի տվյալներով՝ 2020 թվականի գարնանն Արկտիկայի երկնքում օզոնային շերտը հասել էր «աննախադեպ չափերի»՝ շրջանցելով նախորդ «ռեկորդակրին»՝ Արկտիկայի երկնքում 2011 թվականին ձեւավորված օզոնային խոռոչին:
Մայիսի 1-ին Ժնեւում ճեպազրույցի ժամանակ WMO պաշտոնական ներկայացուցիչ Կլեր Նուլիսը բացատրել է, որ այդքան խոշոր օզոնային խոռոչի ձեւավորումը պայմանավորված էր մթնոլորտում օզոնը քայքայող մասնիկների մշտական առկայությամբ, ինչպես նաեւ շատ ցուրտ ձմեռով վերնոլորտում (ստրատոսֆերա՝ մթնոլորտի շերտ, որը գտնվում է երկրի մակերեւույթից 10-50 կմ հեռավորության վրա):
Պատասխանելով հարցին՝ կապվա՞ծ էր արդյոք օզոնային խոռոչի փակումը կորոնավիրուսի պանդեմիայի ժամանակ մթնոլորտի աղտոտվածության մակարդակի նվազմամբ՝ Նուլիսը հայտարարել է, որ այն «չունի որեւէ կապ COVID2-ի հետ»:

В апреле над Арктикой закрылась особенно крупная озоновая дыра, сообщила пресс-служба Всемирной метеорологической организации (WMO), передает DW.
По данным WMO, весной 2020 года озоновая дыра над Арктикой достигла «беспрецедентных размеров», обойдя по своим габаритам предыдущего «рекордсмена» - озоновую дыру, образовавшуюся над Арктикой в 2011 году.
Как объяснила 1 мая на брифинге в Женеве официальный представитель WMO Клэр Нуллис, формирование столь крупной озоновой дыры было обусловлено постоянным наличием в атмосфере разрушающих озон частиц, а также очень холодной зимой в стратосфере (слое атмосферы, находящемся на расстоянии между 10 и 50 км от поверхности земли).
Отвечая на вопрос, было ли связано закрытие озоновой дыры с уменьшением уровня загрязнения атмосферы во время пандемии коронавируса, Нуллис заявила, что оно «не имело никакого отношения к COVID2».