Համավարակի ժամանակ սոցիալական հեռավորության պահպանումն արդեն ապացուցել է իր արդյունավետությունը: Չնայած շատ երկրներ ձեռնարկել են անվտանգության տեխնիկայի միջոցառումներ, որոշ մարդիկ դեռեւս շարունակում են ճանապարհորդել կամ հավաքվում են մեծ խմբերով: Բրիտանական Կոլումբիայի համալսարանի մասնագետները պարզաբանում են, թե ինչու է, այնուամենայնիվ, այդքան դժվար անել այն, ինչը ճիշտ է:
Հեռավորության պահպանմանը մեր դիմադրելու պատճառները հաճախ ռացիոնալության սահմաններից դուրս են. գոյություն ունեն ռեֆլեքսիվ մտքեր, որոնք կառավարում են մեր վարքագիծը՝ հաճախ առանց սեփական գիտակցման: Մասնագետները պարզաբանում են, օրինակ, որ մարդկանց ուղղված ֆիզիկական հեռավորության պահպանման խնդրանքն իրականում կարող է հակառակ էֆեկտ ունենալ նրանց համար, ովքեր վախենում են, որ զիջողականությունը կհանգեցնի իրենց ազատության սահմանափակմանը: Սա կոչվում է ռեակտիվ դիմադրություն, եւ երբեմն հենց այս պատճառով են դեռահասներն ալկոհոլ գործածում, իսկ որոշ վարորդներ չեն օգտագործում անվտանգության ամրագոտիները, հայտնում է «Պոպուլյարնայա մեխանիկան»:
Կանոններին հետեւելուն մեզ խանգարում է նաեւ այն, որ մեր մասին այլ կերպ ենք դատում, քան մյուսների: Երբ սայթաքում ենք, դրա պատճառը ասֆալտի անհարթ լինելն է, իսկ մյուսները սխալ քայլեր են կատարում անճոռնիության պատճառով: Մադկանց երկու երրորդն ասում է, որ իրենք ավելի լավն են, քան սովորական վարորդները: Վատ չէ սեփական անձի մասին մի փոքր լավ մտածելը, բայց այս եսակենտրոնության հակառակ կողմն այն է, որ մենք նվազեցնում ենք ամենօրյա մթերքների գնալու կամ ընկերների հետ ժամադրությունների ռիսկերը:
Նաեւ հարկ է նշել, որ չոր թվերը եւ ինֆոգրաֆիկաները, որոնցով ծփում են բոլոր լրատվամիջոցներն ու հեռուստաալիքները, մարդու վարքի վրա շատ ավելի քիչ են ազդում, քան պատմությունները կամ նկարները: Մարդը ծրագրավորված է դրանք ավելի լավ հիշել, քան թվերը: Մահվան դեպքերի չոր վիճակագրությունը դժվար է հասկանալ, քանի որ ուղեղը չի կարող հուզականորեն կապվել դրա հետ:
Պատմությունները հիշվում են եւ ավելի համոզիչ են դառնում, երբ դրանք հիմնական հույզեր են առաջացնում, ինչպիսիք են երջանկությունը, տխրությունը եւ վախը: Թուրքական լողափում պառկած երեքամյա Ալան Քուրդիի սրտաճմլիկ կերպարը շատ ավելի մեծ արձագանք առաջացրեց, քան թուրք քաղաքացիների վրա սիրիական գրոհների մասին լուրերը: Նման պատկերները ստիպում են մարդկանց որոշակի կապ զգալ եւ գործողության են դրդում մեզ, նշում են հետազոտողները:
Ուստի համավարակի ժամանակ վարքագիծը փոխելու համար իշխանությունները պետք է դիմեն մեր մտքի աշխատանքի ինչպես ռացիոնալ, այնպես էլ ենթագիտակցական ձեւերին:

Социальное дистанцирование во время пандемии уже доказало свою эффективность. Хотя многие страны приняли меры по технике безопасности, некоторые люди все еще путешествуют или собираются большими группами. Специалисты из Университета Британской Колумбии объясняют, почему же нам так трудно делать то, что правильно?
Причины, по которым мы сопротивляемся дистанцированию, часто находятся за пределами рациональности: существуют рефлексивные мысли, которые управляют нашим поведением, часто без нашего собственного осознания. Специалисты объясняют, например, просьба к людям соблюдать физическую дистанцию может на самом деле иметь противоположный эффект для тех, кто боится, что уступчивость приведет к ограничению их свободы. Это называется реактивным сопротивлением, и отчасти именно поэтому подростки пьют алкоголь, а некоторые водители не используют ремни безопасности, пишет «Популярная механика». https://www.popmech.ru/
Еще одна вещь, которая мешает нам следовать правилам, это то, что мы судим о себе иначе, чем о других. Когда мы спотыкаемся, это происходит потому, что асфальт неровный; другие делают неверные шаги из-за неуклюжести. Две трети людей говорят, что они лучше, чем обычные водители. Это неплохо думать о себе чуть-чуть лучше, но оборотная сторона этого эгоцентризма заключается в том, что мы преуменьшаем риски ежедневных поездок за продуктами или свиданий с друзьями.
Также, стоит заметить, что сухие цифры и инфографики, которыми пестрят все СМИ и телеканалы, влияют на человеческое поведение гораздо меньше, чем истории или картинки. Человек запрограммирован запоминать их гораздо лучше, чем цифры. Сухую статистику смертей трудно понять, потому что наш мозг не может эмоционально соединиться с этим.
Истории запоминаются и становятся более убедительными, когда они вызывают основные эмоции, такие как счастье, печаль и страх. Душераздирающий образ трехлетнего Алана Курди, лежащего на турецком пляже, вызвал гораздо большую реакцию, чем сообщения о нападениях Сирии на ее граждан. Такие образы заставляют людей ощущать определенную связь и подталкивают нас к действию, говорят исследователи.
Поэтому, для того, чтобы изменить поведение во время пандемии, власти должны обратиться как к рациональному, так и к подсознательному способу работы нашего разума.