2019-ին շուկայում գերիշխող դիրքի չարաշահումների փաստով հարուցվել է 20 վարչական վարույթ, 2018-ին՝ 3, 2017-ին՝ 5: Այս մասին այսօր խորհրդարանական լսումների ընթացքում հայտարարեց ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գեւորգյանը:
Նրա խոսքով՝ 2017-2018 թվականներին հակամրցակցային համաձայնությունների մասով նման գործեր չեն եղել, այն դեպքում, երբ 2019-ին՝ 2: «Ինչ վերաբերում է անբարեխիղճ մրցակցությանը, 2017-ին հարուցվել է 55 գործ, 2018-ին՝ 35, 2019-ին՝ 57: Բացի այդ, 2019-ին անցկացվել է հակամրցակցային գործողությունների մասով 6 հետաքննություն»,-նշեց պաշտոնյան:
Նա հավելեց, որ հանձնաժողովն արտակարգ դրության սահմանման շրջանում անցկացրել է 39 տեսակի մթերային ապրանքների մասով հետաքննություններ, որոնք օրենքով չեն կարող անցկացվել ամսական 2 անգամից ոչ հաճախ: «Արդյունքում հայտնաբերվել են խախտումներ եւ՛ ներմուծողների, եւ՛ միջնորդների, եւ՛ առեւտրի կետերի շրջանում: Չկա ոլորտ, որտեղ հանձնաժողովը հետազոտություններ չի անցկացրել: Ավելին, ոչ մի հարեւան երկրում նման քանակով ստուգումներ չեն անցկացվել, ինչպես Հայաստանում»,-պարզաբանեց Գեւորգյանը:
Նրա պնդմամբ՝ նկատվում է ոչ միայն գնաճ, այլ նաեւ գնանկում: «Ինչ վերաբերում է բանանի գներին, ապա աճը կազմում է մոտ 130 դրամ: Այդ շուկայում մենաշնորհ չկա, աճում է ներմուծողների թիվը»,-նշեց նա:

YEREVAN. – In 2019, 20 administrative proceedings were initiated in Armenia on the abuse of dominant position in the market, in 2018—3, and in 2017—5. Gegham Gevorgyan, Chairman of the State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC),  stated this during Monday’s National Assembly hearings on the report on the SCPEC activities in 2019.
According to him, in 2017 and 2018, there were no such proceedings in terms of anti-competitive agreements, whereas there were 2 in 2019. "As for unfair competition, 55 cases were initiated in 2017, 35 in 2018, and 57 in 2019. In addition, six anti-competitive actions were investigated in 2019,” the official said.
He added that during the current state of emergency in the country due to the COVID-19 situation, the SCPEC conducted investigations into 39 types of food products. "As a result, violations were found among importers, intermediaries, and trade outlets. There is no domain where the commission has not conducted research. Moreover, no neighboring country has conducted as many inspections as in Armenia,” Gevorgyan added.