2019-ին շուկայում գերիշխող դիրքի չարաշահումների փաստով հարուցվել է 20 վարչական վարույթ, 2018-ին՝ 3, 2017-ին՝ 5: Այս մասին այսօր խորհրդարանական լսումների ընթացքում հայտարարեց ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գեւորգյանը:
Նրա խոսքով՝ 2017-2018 թվականներին հակամրցակցային համաձայնությունների մասով նման գործեր չեն եղել, այն դեպքում, երբ 2019-ին՝ 2: «Ինչ վերաբերում է անբարեխիղճ մրցակցությանը, 2017-ին հարուցվել է 55 գործ, 2018-ին՝ 35, 2019-ին՝ 57: Բացի այդ, 2019-ին անցկացվել է հակամրցակցային գործողությունների մասով 6 հետաքննություն»,-նշեց պաշտոնյան:
Նա հավելեց, որ հանձնաժողովն արտակարգ դրության սահմանման շրջանում անցկացրել է 39 տեսակի մթերային ապրանքների մասով հետաքննություններ, որոնք օրենքով չեն կարող անցկացվել ամսական 2 անգամից ոչ հաճախ: «Արդյունքում հայտնաբերվել են խախտումներ եւ՛ ներմուծողների, եւ՛ միջնորդների, եւ՛ առեւտրի կետերի շրջանում: Չկա ոլորտ, որտեղ հանձնաժողովը հետազոտություններ չի անցկացրել: Ավելին, ոչ մի հարեւան երկրում նման քանակով ստուգումներ չեն անցկացվել, ինչպես Հայաստանում»,-պարզաբանեց Գեւորգյանը:
Նրա պնդմամբ՝ նկատվում է ոչ միայն գնաճ, այլ նաեւ գնանկում: «Ինչ վերաբերում է բանանի գներին, ապա աճը կազմում է մոտ 130 դրամ: Այդ շուկայում մենաշնորհ չկա, աճում է ներմուծողների թիվը»,-նշեց նա:

По факту злоупотребления доминирующим положением в 2019 году было возбуждено 20 административных производств, тогда как в 2018 их было 3, а в 2017 году – 5. Об этом в ходе парламентских слушаний об отчете деятельности Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении за 2019 год 25 мая заявил руководитель ГКЗЭК Гегам Геворкян.
По его словам, по части антиконкурентных соглашений в 2017-2018 годах таких дел не было вообще, тогда как в 2019 году –сразу 2. «Что касается недобросовестной конкуренции, то в 2017 году было возбуждено 55 дел, в 2018 году – 35, в 2019 году – 57 дел. Кроме того, в 2019 году было проведено 6 разбирательств по антиконкурентным действиям», - подчеркнул чиновник.
Он добавил, что Комиссия в период введения чрезвычайного положения провела исследования по 39 видам продовольственных товаров первой необходимости, которые по закону не могут проводиться чаще, чем раз в два месяца. «В результате выявлены нарушения и среди импортеров, и среди посредников, и в торговых точках. Нет сфер, где Комиссия не проводила бы исследований. Более того, ни в одной из соседних стран не было проведено столько проверок, сколько в Армении. Определенный дефицит в короткий период был на рынке масок и перца горошком, однако повсеместного дефицита товаров, как это происходило во многих странах, не было», - пояснил Геворкян.
По заверению чиновника, наблюдается не только рост цен, но также и падение. «Что касается цен на бананы, то рост составил примерно 130 драмов. Монополии на этом рынке нет, наоборот, растет число импортеров», - отметил он.