Մոտ օրերս ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտն իր արտադրած կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստերը կուղարկի փորձարկման ՀՀ առողջապահության նախարարություն: Այս մասին ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանը հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանին և ՀՀ ԳԱԱ բնական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Ռուբեն Հարությունյանին նրանց՝ ինստիտուտ կատարած այցի ժամանակ: ՀՀ ԳԱԱ ղեկավարությունը ծանոթացավ թեստերի արտադրության լաբորատոր աշխատանքներին, քննարկեցին աշխատանքների ընթացքը և զարգացումները:
«Մենք ստացել ենք բոլոր անհրաժեշտ նյութերը 100000 թեստի պատրաստման համար, հիմա փորձարկումներ ենք իրականացնում: Աշխատում ենք ՀՀ առողջապահության նախարարության և Հիվանդությունների վերահսկման, կանխարգելման ազգային կենտրոնի հետ: Վերցնում ենք իրենց կողմից թեստ արված նմուշներն ու կրկնում ենք՝ մեր թեստերի ճշտությունը համեմատելու համար: Այս շաբաթվա ընթացքում կամ մյուս շաբաթվա սկզբին թեստերն արդեն կտրվեն նախարարությանը փորձարկման»,- ասաց Արսեն Առաքելյանը: Նա վստահեցրեց, որ թեստերը զգայուն են և կարող են հայտնաբերել նաև վիրուսի համեմատաբար ցածր տիտրի (վիրուսի կոնցենտրացիյի) դեպքում: Ըստ Արսեն Առաքելյանի՝ փորձարկման շրջանից հետո նախատեսում են օրական շուրջ 1000-2000 թեստ արտադրել:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը բարձր գնահատեց կատարվող աշխատանքները և ասաց, որ Գիտությունների ազգային ակադեմիան պատրաստ է աջակցել բոլոր հարցերում:

На днях Институт молекулярной биологии Национальной академии наук Армении направит свои диагностические тесты на коронавирус в Министерство здравоохранения республики для испытаний. Об этом заявил во время визита главы НАН Радика Мартиросяна и академика-секретаря отделения естественных наук Национальной академии наук Рубена Арутюняна в Институт молекулярной биологии заявил директор учреждения Арсен Аракелян.
Руководство НАН ознакомилось с лабораторными работами по части производства тестов, были обсуждены ход и развития работ. «Мы получили все необходимые материалы для приготовления 100000 тестов и сейчас проводим испытания. Мы работаем с Министерством здравоохранения и Национальным центром по контролю и профилактике заболеваний», - сообщил Аракелян.
По его словам, тесты чувствительные, и они могут выявить также случаи относительно низкого титра вируса (концентрация вируса). Как отметил директор института, после периода испытаний предусмотрено производство примерно 1000-2000 тестов ежедневно.
В свою очередь, Радик Мартиросян высоко оценил проделываемые работы и отметил, что НАН готова поддержать во всех вопросах.