Այսօր, մայիսի 4-ին Կազանում Հայաստանի ուժեղագույն գրոսմայստեր, աշխարհի երրորդ համար Լեւոն Արոնյանի մասնակցությամբ տեղի կունենա շախմատի համաշխարհային թագի հավակնորդների մրցաշարի բացման հանդիսավոր արարողությունը եւ զույգերի խաղաքարերի գույնի վիճակահանությունը: Առաջին պարտիաները տեղի կունենան վաղը, մայիսի 5-ին:
Լեւոն Արոնյանը հավակնորդների մրցաշարի վարկանիշային առաջատարն է, քանի որ առաջին համարն աշխարհի չեմպիոն Վիշվանաթան Անանդն է, իսկ համաշխարհային դասակարգման երկրորդ համար Մագնուս Կարլսենը հրաժարվեց մասնակցելուց: Կազանի մրցաշարի հաղթողը 2012թ. ապրիլին եւ մայիսին աշխարհի չեմպիոն Վիշվանաթան Անանդի հետ կանցկացնի 12 պարտիայից բաղկացած եզրափակիչ մրցամարտը:
Հավակնորդների մրցաշարի կազմակերպիչներն են Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան, Ռուսաստանի շախմատային ֆեդերացիան եւ Թաթարստանի սպորտի, տուրիզմի եւ երիտասարդության գործերի նախարարությունը:
Հավակնորդների մրցաշարին մասնակցում են աշխարհի առաջատար գրոսմայստերները.
Լեւոն Արոնյան (2808, Հայաստան), Վլադիմիր Կրամնիկ (2785, Ռուսաստան), Վեսելին Տոպալով (2775, Բուլղարիա), Շաքրիյար Մամեդյարով (2772, Ադրբեջան), Ալեքսանդր Գրիշչուկ (2747, Ռուսաստան), Թեյմուր Ռաջաբով (2744, Ադրբեջան), Բորիս Գելֆանդ (2733,  Իսրայել), Գատա Կամսկի (2733, ԱՄՆ):
Մրցաշարը կանցկացվի նոկաուտ մրցակարգով: Քառորդ եզրափակիչում եւ կիսաեզրափակիչում զույգերը կանցկացնեն չորսական դասական պարտիա, իսկ եզրափակիչում` վեց պարտիա: Ոչ ոքիի դեպքում թայ բրեքում կանցկացվի արագ շախմատի չորս պարտիա եւ անհրաժեշտության դեպքում բլից, մինչեւ տասը պարտիա:
Քառորդ եզրափակիչի զույգերն են Արոնյան - Գրիշչուկ, Կրամնիկ - Ռաջաբով, Տոպալով - Կամսկի, Մամեդյարով - Գելֆանդ:

Сегодня, 4 мая в Казани состоится торжественное открытие турнира претендентов на шахматную корону. Первый тур пройдет завтра, 5 мая. Победитель соревнования сыграет матч из 12 партий на первенство мира с Вишванатаном Анандом в апреле-мае 2012 года. Организаторами выступают ФИДЕ, РШФ и Министерство по делам молодежи, спорту и туризму Республики Татарстан.
Участвуют ведущие гроссмейстеры мира: Левон Аронян (2808, Армения), Владимир Крамник (2785, Россия), Веселин Топалов (2775, Болгария), Шахрияр Мамедьяров (2772, Азербайджан), Александр Грищук (2747, Россия), Теймур Раджабов (2744, Азербайджан), Борис Гельфанд (2733, Израиль) и Гата Камский (2733, США).
Соревнования проходят по нокаут-системе. В четвертьфиналах и полуфиналах соперники играют матчи из 4 партий, финальный матч состоит из 6 партий. В случае ничьей играются тай-брейки в быстрые шахматы (4 партии) и, при необходимости, в блиц (до 10 партий).
Пары четвертьфиналов: Аронян-Грищук, Крамник-Раджабов, Топалов-Камский и Мамедьяров-Гельфанд. Жеребьёвка цвета пройдет в день открытия.