Արտակարգ դրության պայմաններում խաղաղ հավաքների արգելքն ունի միայն քաղաքական դրդապատճառներ: Այդ մասին հունիսի 12-ին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանում Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը:
Նրա խոսքով՝ արտակարգ դրությունը երկարաձգելու մասին որոշման մեջ արգելված են խաղաղ հավաքները, սակայն թույլատրվում է մինչեւ 5 մարդու մասնակցությամբ հանրային միջոցառումների անցկացումը, այսինքն՝ մեկը մյուսին հակասում է:
«Եթե մինչեւ 5 մարդու մասնակցությամբ միջոցառումները թույլատվրում են, տրամաբանությունը հուշում է, որ նույն թվով մարդկանց մասնակցությամբ խաղաղ հավաքները եւս պետք է թույլատրվեն: Դա խոսում է այն մասին, որ խաղաղ հավաքների նկատմամբ կա առանձնահատուկ վերաբերմունք խաղաղ հավաքների արգելքի նկատմամբ, քանի որ միայն դրանք են սահմանափակված»,-ընդգծել է Իշխանյանը:
Ինչ վերաբերում է այսօր ոստիկանության բաժին մարդկանց բերման ենթարկելու միջադեպին, իրավապաշտպանի խոսքով, դրանք իրավաչափ չեն, քանի որ միայնակ անցկացվող ցույցերը հավաքներ չեն, այլ համարվում են պիկետ, ուստի իրավապահների գործողությունները չեն տեղավորվում անգամ արտակարգ դրության ռեժիմի սահմաններում:
«Պանդեմիայի հետ կապված տարբեր միջազգային կազմակերպություններ կոչեր են արել խաղաղ ցույցերի իրավունքի սահմանափակման աննպատակահարմարության առնչությամբ: Մենք մեկ շաբաթ առաջ կոչ արեցինք թույլատրել խաղաղ հավաքները մինչեւ 5 մարդու մասնակցությամբ եւ անվտանգության նորմերի պահպանմամբ»,-հավելեց նա:
Իրավապաշտպանը պարզաբանեց, որ դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարող է արտակարգ դրության ռեժիմը շտկել իրավիճակը:
Նշենք, որ հունիսի 12-ին ոստիկանությունը բերման է ենթարկել 4 իրավաբանի ՝ Ռուբեն Մելիքյանին, Ռոբերտ Հայրապետյանին, Արմեն Գալստյանին եւ Բաբկեն Հարությունյանին, որոնք բողոքի ակցիա են անցկացրել խորհրդարանի շենքի դիմաց: Նրանք ԱԴ ռեժիմի պայմաններում խաղաղ հավաքների անցկացման թույլտվություն են պահանջել:
Ավելի ուշ ոստիկանությունը բերման է ենթարկել մի շարք հասարակական, քաղաքական գործիչների, որոնք հավաքվել են ոստիկանական բաժանմունքի մոտ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում արտակարգ դրության ռեժիմ է սահմանվել մարտի 16-ին: ՀՀ պարետատան որոշման համաձայն՝ երկրում բոլոր տեսակի հավաքներն արգելված են:

Запреты на мирные собрания в условиях чрезвычайного положения политически мотивированы и только. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 12 июня заявил председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян.
По его словам, в решении о продлении ЧП запрещены мирные собрания, однако разрешено проведение общественных мероприятий с участием до 5 человек, то есть одно противоречит другому.
«Если мероприятия с участием до 5 человек разрешены, то логика подсказывает, что мирные собрания с участием такого же количества людей также должны быть разрешены. Это говорит о том, что есть особое отношение к запрету на мирные собрания, поскольку ограничены только они»,- подчеркнул Аветик Ишханян.
Что касается сегодняшнего инцидента с приводом людей в Полицию, то, по словам правозащитника, они неправомерны, поскольку одиночные протесты считаются не собраниями, а пикетами, поэтому действия правоохранителей не умещаются даже в рамки режима ЧП.
«В связи с пандемией разные международные организации озвучивали призывы в связи с нецелесообразностью ограничения права на мирные протесты. Мы неделю назад также выступали с призывами разрешить мирные собрания в условиях чрезвычайного положения с участием до 5 человек с соблюдением всех норм безопасности»,- добавил он.
Правозащитник пояснил, что сложно представить, как продление режима ЧП вообще может выправить ситуацию на фоне провала реализации антикризисных мер со стороны властей.
Отметим, что 12 июня Полиция подвергла приводу 4  юристов (Рубена Меликяна, Роберта Айрапетяна, Армена Галстяна и Бабкена Арутюняна), которые с группой коллег проводили акцию протеста у здания парламента республики. Они требовали разрешения на проведение мирных собраний в условиях ЧП.
Позже Полиция подвергла приводу ряд общественных, политических деятелей, собравшихся у полицейского отделения.
Напомним, что режим ЧП был введен в Армении 16 марта в связи с распространением коронавируса. Согласно решению коменданта Армении, все виды собраний в стране запрещены.