Գերմանական Der Spiegel պարբերականը  «Գերմանացիները եւս պատասխանատվություն են կրում» խորագրով հարցազրույց է հրապարակել 51-ամյա բեռլինցի Ադնան Օրալի հետ, ով ցանկանում է  Բեռլին տեղափոխել Մեհմեդ Աքսոյի  հայ-թուրքական բարեկամությանը նվիրված հուշարձանը, որը կանգնեցված էր Կարսում: Der Spiegel-ի հարցին, թե ինչո՞ւ է դա արվում, Օրալն ասել է. « Կարծում եմ` անտանելի է, երբ արվեստի գործը կառավարության ձեռքի մեկ շարժումով կարող է տապալվել»:
Ի պատասխան հարցի, թե ինչպե՞ս է նա իրագործելու իր մտադրությունը, երբ հուշարձանն ունի 35մ բարձրություն եւ կշռում է 300 տոննա, Օրալն ասել է.  «Երբ խնդրին նայում ես` համեմատելով հայ ժողովրդի ճակատագրի հետ, հասկանում ես, որ դա այնքան էլ դժվար չէ»:
«Վերջապես, գերմանացիները եւս պատասխանատվություն են կրում թուրքերի կողմից իրագործված Հայոց ցեղասպանության համար»,-ասել է Ադնան Օրալը:  «Այսի՞նքն», -հարցրել է Der Spiegel-ի թղթակիցը: «Ժամանակին գերմանացի սպաները Կոստանդնուպոլսում սուլթանի խորհրդականներն էին, եւ գերմանական Ռեյխը շահագրգռված էր, որ Թուրքիայում իրավիճակը չապակայունանա: Բեռլինը ոչինչ չարեց հայերի կոտորածը կանխելու համար», - պատասխանել է Օրալը:
Նա  նշել է, թե արձանի տեղափոխությունը կատարելու է սեփական եւ պաշտոնական միջոցներով: Թղթակիցը նկատել է, որ շատերը հուշարձանը տգեղ են համարում եւ հարցրել է, թե արդյոք Օրալը տեսե՞լ է այն: «Ոչ, չեմ տեսել, արվեստը կարող է ոչ բոլորին դուր գալ: Այն պետք է մարտահրավեր նետի»,-պատասխանել է թերթի զրուցակիցը:
Հիշեցնենք, որ Կարսում տեղադրված հուշարձանը, որը Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը «հրեշավոր» էր համարել, ապրիլի 26-ին ապամոնտաժվել է: Անկարայի այդ քայլը դատապարտել էին մի շարք եվրոպական երկրներ:

Немецкая газета «Der Spiegel» опубликовала интервью под названием: «Немцы тоже несут ответственность». Интервью изданию, как сообщает издание «Азг», дал 51-летний берлинский гастроном Аднан Орал, который желает привезти и установить в Берлине «посвященный армяно-турецкой дружбе памятник гуманности» Мехмеда Аксоя. На вопрос «Der Spiegel» – зачем это делается, Орал ответил: «Считаю, что невыносимо, когда произведение искусства может быть низложено одним движением руки правительства».
На вопрос о том, как же он будет осуществлять задуманное, когда речь идет о памятнике высотой 35 м и весом 300 т, Орал ответил: «Когда на эту проблему смотришь, сравнивая ее с судьбой армянского народа, то понимаешь, что это не так уж и трудно».
«В конце концов, немцы тоже несут ответственность за Геноцид армян, осуществленный турками»», – сказал Аднан Орал. «То есть?», – спрашивает корреспондент «Der Spiegel». «В свое время немецкие офицеры были советниками султана в Константинополе, и германский Рейх был заинтересован в том, чтобы в Турции не дестабилизировалась обстановка. Берлин ничего не сделал для того, чтобы предотвратить резню армян», – ответил Орал.
На вопрос, как будет осуществляться финансирование, г-н Орал ответил: «На личные и официальные средства». Корреспондент издания заметил, что многие считают памятник некрасивым, спросив, а видел ли сам г-н Орал этот памятник? «Нет, не видел. Искусство может нравиться не всем. Оно должно бросать вызов», – ответил собеседник.
Напомним, две части «Памятника человечности» в Карсе, символизирующего дружбу Армении и Турции, который премьер-министр Турции Эрдоган назвал «чудовищным», 26 апреля были демонтированы. Этот шаг Анкары осудили многие европейские страны.