Ուրբաթ օրը ԱՄՆ Ալաբամա նահանգի առեւտրի կենտրոնում կրակոցներ են տեղի ունեցել. զոհվել է 8-ամյա մի տղա, երեք մարդ վիրավորվել է, հայտնում է Associated Press-ը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Բիրմինգհեմ քաղաքի Riverchase Gallery առեւտրի կենտրոնում: Ոստիկանությունից հայտնում են, որ կրակոցների հետեւանքով մի աղջիկ եւ երկու մեծահասակ են վիրավորվել:
Ոստիկանությանը հաջողվել է պարզել մահացած տղայի ինքնությունը. նա Ջոնսբորոյի տարրական դպրոցի աշակերտ Ռեյ-Թայ Ջայլսն էր։
Իրավապահ մարմիններին դեռ ոչինչ հայտնի չէ ողբերգական հրաձգությունը կազմակերպած անձի կամ անձանց մասին։
Ըստ ողբերգության ականատեսների՝ ոչ թե մեկ կամ երկու կրակոց է արձակվել, այլ՝ մի ամբողջ կրակահերթ։
Այս պահին ոստիկանությունը փնտրում է վկաների, ովքեր կարող էին տեսնել կասկածյալներին:
Նշվում է, որ 2018-ին նույն առեւտրի կենտրոնում եւս մեկ ողբերգություն է տեղի ունեցել. ոստիկանության աշխատակիցը սխալմամբ աֆրոամերիկացու էր գնդակահարել։

An 8-year-old boy was killed Friday in a shooting at a shopping mall in the US State Alabama that left three other people injured, police said, The Associated Press reported.
Hoover Police Chief Nick Derzis said the child was killed in the afternoon shooting at the Riverchase Galleria. The police chief said a girl and two adults were also hospitalized after the shooting.
The Bessemer City School system identified the 8-year-old victim as Royta Giles Jr., who would have been a third grader this fall at Jonesboro Elementary School.
Police did not give a motive for the shooting near the food court inside the mall. Derzis said police are working promising leads, but did not say if they had identified suspects.
Multiple shots were reported fired, police said.
Hoover police asked anyone was in the mall who witnessed the shooting to call authorities.
The mall in suburban Birmingham was the site of a 2018 police shooting where an officer fatally shot a Black man with a gun after mistaking him for the gunman in an earlier shooting at the mall.