Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտությունը կրկին վերաճել է բաց պատերազմի, հայտնում է Forbes-ը:
Ադրբեջանը հիմա սպառնացել է օգտագործել իր հնարավորությունները, որպեսզի հարվածի Հայաստանի միակ ատոմային էլեկտրակայանին, նշում է պարբերականը:
«Հաղորդվում է մարտերում առնվազն 16 մարդու զոհվելու մասին: Կրկին հայտնվել են անօդաչու թռչող սարքեր, երկու կողմերը հայտարարում են հակառակորդի խփված անօդաչուների մասին: Ադրբեջանը հերքում է ոչ պակաս 13 խփված դրոնների մասին Հայաստանի հայտարարությունները: Հայաստանի պաշտոնատար անձինք հայտարարում են, որ ադրբեջանական դրոնները գրոհել են Բերդ քաղաքի քաղաքացիական օբյեկտների վրա: Մարտերը, կարծես, դադարեցվել են, բայց իրավիճակը լարված է: Ադրբեջանում հազարավոր ցուցարարներ են դուրս եկել փողոցներ՝ ի նշան աջակցության ռազմական ուժով Լեռնային Ղարաբաղը վերցնելու»,- նշում է Forbes-ը:
Պարբերականը հայտնում է, որ ամենատագնապալի զարգացումը միջուկային «աղետի» սպառնալիքն է, որը հինգշաբթի հնչեցրել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության  մամուլի քարտուղար Վագիֆ Դարգյահլին: Այնուհետեւ լրատվամիջոցները համապատասխան հայտարարությունը մեջբերել են՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը:
«Մեծամորի ատոմային էլեկտրակայանը կառուցվել է նույն ժամանակ, ինչ Չեռնոբիլինը՝ 1970-ական թվականներին: Այն փակվել էր 1988 թվականին՝ մասշտաբային երկրաշարժից հետո, բայց նորից բացվել էր 1994 թվականին, քանի որ Հայաստանը էներգիայի չափազանց մեծ կարիք ուներ: Այն երբեմն բնութագրվում է որպես աշխարհում ամենավտանգավոր ատոմային էլեկտրակայանը»:
Պարբերականը նշում է, որ այս սպառնալիքը հնչել է Մինգեչաուրի ջրամբարի վերաբերյալ իբր Հայաստանի  սպառնալիքից հետո, որը պարունակում է 15 մլրդ խորանարդ մետր ջուր եւ ապահովում է կենսականորեն կարեւոր հիդրոէլեկտրակայանի աշխատանքը: «Հայաստանը հերքում է, որ հանդես է եկել նման սպառնալիքով՝ հայտարարելով, որ իրենք երբեք չեն հարձակվել քաղաքացիական օբյեկտների վրա եւ չեն նախատեսել ջրամբարին հարված»,- նշում է հոդվածի հեղինակը:
«Նման տիպի հայտարարությունները հանցագործություն են»,- լրագրողներին ասել է պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը (տեղեկատվկան ճգնաժամային կենտրոնի պատասխանատուն է – խմբ.»,- նշում է Forbes-ը:
Պարբերականը նշում է, որ չնայած եւ Ադրբեջանն ունի գործողության հեռահար շառավղով բալիստիկ հրթիռների կույտ, ինչի մասին հիշատակում է Դարգյահլին, 30 մետր շրջանակային հնարավոր շեղմամբ, որով նրանք կարող են թիրախը խոցել 50 տոկոս դեպքերում, դրանք պարտադիր բավականաչափ ճշգրիտ չեն, որ ինչ-որ այնքան ոչ մեծ բան խոցեն, ինչպես կոնկրետ շենքը:
Հոդվածի հեղինակ Դեւիդ Համբլինգը նշում է, որ LORA բալիստիկ հրթիռները, որոնք Իսրայելն է մատակարարում, ինչպես պնդում են՝ օժտված են մեծ ճշգրտությամբ, բայց ճշգրիտ թիրախը գտնելը կարող է դժվարանալ:
Թե՛ հայաստանը, թե՛ Ադրբեջանը ունեն ոչ մեծ անօդաչուներ: Ադրբեջանն աշխատում է ավելի շատ անօդաչուներ ներմուծել: Հունիսի 22-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաստատել էր, որ երկիրը անօդաչուներ է ձեռք բերում Թուրքիայից, որը ֆինանսական աջակցություն է ցույց տալիս սպառազինություն գնելիս:
Հոդվածի հեղինակը նշում է, որ խոսքն ավելի շուտ Bayraktar TB2 անօդաչու թռչող սարքի մասին է, որը Թուրքիան արտահանել է այլ երկրներ, եւ որը, ըստ որոշ տեղեկությունների, «իր բարձր արդյունավետությունն ապացուցել է Լիբիայում եւ Սիրիայում՝ մասնավորապես ոչնչացնելով Ռուսաստանում ստեղծված կառավարվող հրթիռներով ՀՕՊ համակարգերը»:
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Դեռեւս որեւիցե նշան չկա, որ երկու կողմերը սպառնում են ռազմավարական ենթակառուցվածքներին, բայց աղետի հավանականությունը, որը կարող է տարածվել Կովկասի սահմանների հեռու, ակնհայտ է»,- նշում է հոդվածի հեղինակը:

"The conflict between Armenia and Azerbaijan has erupted into open warfare again. As previously noted on Forbes, there has recently been an alarming build-up of drone air forces on both sides. Azerbaijan has now threatened to use its capability to hit Armenia's only atomic power plant," the author of the article David Hambling noted.
"At least 16 people have been reported killed in the fighting. Drones have again featured, with both claiming to have shot down enemy drones. Azerbaijan denies Armenian claims to have shot down no less than 13 of their unmanned aircraft. Armenian officials claim that Azerbaijani drones attacked civilian targets in the town of Berd. Fighting now appears to have paused but the situation is tense. In Azerbaijan, thousands of protesters took to the streets to support retaking Nagorno-Karabakh by military force."
According to Hambling, "the most alarming development is the threat of nuclear “catastrophe” made by Azerbaijani Defense Ministry spokesman Vagif Dargyakhly on Thursday. According to TASS, Dargyakhly stated that their weapons “are capable of hitting the Metzamur Atomic Energy Station with high accuracy, which will turn into a catastrophe for Armenia.”
As the author noted, this threat was voiced allegedly after the Armenian 'threat to the Mingachevir dam, which hold 15 billion cubic meters of water, supplying a vital hydroelectric power plant. Armenia denies any such threat, saying they never attack civilian targets and have not suggested hitting the dam.'
“Statements of this kind are a crime," Armenian Defense Ministry ex-spokesman Artsrun Hovhannisyan told reporters.
According to the publication, "while Azerbaijan does possess a handful of long-range ballistic missiles — which Dargyakhly mentions — with 30-meter CEP (the size circle they can hit 50% of the time) these are not necessarily accurate enough to hit something as small as a specific building. LORA ballistic missiles supplied by Israel are claimed to be more accurate (10 meters) thanks to a television-guided terminal seeker supplementing GPS guidance but finding an exact target may be challenging."
Both Armenia and Azerbaijan have small UAVs. Azerbaijan seeks to import more and more drones. On June 22, the Azerbaijani Defense Ministry confirmed that the country is purchasing drones from Turkey, which provides financial support for the purchase of weapons.
As Hambling noted, most likely we are talking about the Bayraktar TB2 UAVs, which Turkey exported to other states and which 'has reportedly proven highly effective in Libya and Syria, notably destroying Russian-built air-defense systems with guided missiles.'
“The situation between Armenia and Azerbaijan remains tense. There is no sign yet of either side carrying out threats to strategic infrastructure, but the potential for a disaster that might spread far beyond the Caucasus has been made plain. The specter has been raised and it is not going to go away," Hambling concluded.