«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը, միանալով COVID-19 համաճարակի դեմ մղվող պայքարին, ս.թ. մարտի 18-ից նախաձեռնեց  «COVID-19 Հայաստան. միասին հաղթահարենք համաճարակը» առցանց դրամահավաք-արշավը, որի շրջանակներում հավաքագրված ամբողջ գումարն ուղղված էր առողջապահության ոլորտին անհրաժեշտ բարձրորակ բժշկական պարագաների ու սարքերի ձեռքբերմանը եւ տրամադրմանը, ինչպես նաեւ հրատապ անհրաժեշտություն ունեցող այլ կարիքներին։ Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ նախագահի, ԱՀ նախագահի, սփյուռքի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի, ՀՀ առողջապահության նախարարության եւ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ։
Հուլիսի 22-ի դրությամբ  հավաքագրվել է շուրջ 800,030 ԱՄՆ դոլար, որից  695,244 ԱՄՆ դոլարն արդեն ուղղվել է մեծածավալ բժշկական պարագաների ու սարքավորումների ձեռք բերմանը, շտապ օգնության անձնակազմին ֆինանսական աջակցությանը, Երեւանի եւ մարզերի կարիքավոր ծերերին ամենամսյա սննդի մատակարարմանը, ինչպես նաեւ բազմաթիվ հայրենակիցների Հայաստան վերադարձին։
Ի լրումն առողջապահական ոլորտին տրամադրված աջակցությանը, Հիմնադրամի տեղական մարմինների շնորհիվ մեծաքանակ  բժշկական պարագաներ եւ սարքավորումներ արդեն նվիրաբերվել են Հայաստանի եւ Արցախի առողջապահական ոլորտին։
Մնացյալ գումարը եւս կուղղվի առողջապահական ոլորտի ծրագրերի օժանդակմանը:
Հիմնադրամն իր խորին շնորհակալությունն է հայտնում աշխարհի 18 երկրներից մեզ միացած ավելի քան 1000 անհատ նվիրատուներին, աշխարհասփյուռ հայկական համայնքներին, կազմակերպություններին, Հիմնադրամի ողջ ցանցին եւ բոլոր գործընկերներին վստահության եւ շարունակական աջակցության համար։

On March 18th 2020, the Hayastan Global Armenian Fund launched the “COVID-19 Armenia: United Against the Pandemic” global Armenian fundraising campaign with all proceeds directed to providing urgently required high quality medical supplies to the Healthcare Sector.
The campaign was implemented in close cooperation with the President of the Republic of Armenia, the President of the Republic of Artsakh, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, the RA Ministry of Health and the Ministry of Foreign Affairs.
At the close of the campaign, on July 22nd, approximately $800,030 was raised, of which $ 695,244 was used to purchase large-scale medical supplies and equipment, provide monthly food packages for vulnerable elderly citizens and return stranded compatriots to Armenia
Significant in-kind contributions of medical supplies and equipment were also received from the Fund’s local affiliates in various countries which were transferred to the Ministry of Health.
The remaining funds will be directed to supporting the Healthcare Sector.
The Fund extends its sincere gratitude to the more than 1,000 individual donors from 18 countries around the world, global Armenian communities, organizations, the entire network of the Fund and all partners for their continued trust and support.