Մեր քաղաքացիներին կարող է թվալ, թե ամբոխահաճությունը զուտ քաղաքական կոմպոնենտ ունի, բայց, իրականում, շատ խորը տնտեսագիտական կոմպոնենտ ունի․ շատ կարեւոր է, որ դու տնտեսվարող սուբյեկտների կամ տնտեսության ագենտների սպասումները խարսխես։ Այս մասին 168am-ի Pressing հաղորդաշարին հայտարարել է ֆինանսների նախկին նախարար Վարդան Արամյանը, ի պատասխան «սուտը տնտեսության եւ կառավարման մեջ, կեղծ սպասելիքների առաջացումը, հատկապես ճգնաժամային պահերին, ինչի կարող են հանգեցնել»՝ հարցին։
«Շատ տնտեսագետներ թեզ են առաջ քաշել, որ եթե նույնիսկ քո տնտեսության մեջ կան ասիմետրիկ սպասումներ, այսինքն մարդիկ թափթփված սպասումներ ունեն, ամենալավ ռեֆորմը դատապարտված է ձախողման։ Քո տված ազդակները հետագայում պետք է ի ցույց դնես քո գործողություններով։ Եթե հիմա մեկ բան ես ասում, հետո անում ես հակառակը՝ տնտեսվարող սուբյեկտները հետեւություն են անում եւ, եթե ամենալավ ռեֆորմը դնես սեղանին՝ նրանք սկեպտիկ են լինելու, նաեւ քաղաքացիները, որովհետեւ նրանք էլ տնային տնտեսություններ են», ասել է նա։
Վարդան Արամյանի խոսքով՝ տնտեսական քաղաքականությունը ամբոխահաճո հայտարարություններ չի սիրում, քաղաքականությունն, ըստ նրա, տնտեսական քաղաքականության հետ հաճախ խաչվում է․
«Տնտեսական քաղաքականության ժամանակ դու հաճախ պարտադրված ես անել այն, ինչը ամբոխը կամ հանրությունը այդ պահին իր դեմ արված քայլ է անում։ Որովհետեւ մարդիկ կարճատես են, նրանք կարճաժամկետ են հաշվարկում։ Եթե կառավարությունը մտածի նրանց պես, թե առաջիկա վեց ամսում, մեկ տարում ինչ է անելու՝ նա ձախողված է, նա պետք է մտածի առաջիկա 5 տարում ինչ է անելու։ Երկրորդ թեզն այն է, որ նույնիսկ լավ քայլը, որ անում է կառավարությունը, իր դեմ է շրջվում։ Երբ մարտին, ճգնաժամը շատ արագ ներխուժեց մեր կյանք, ես ու Վաչե Գաբրիելյանը մի քանի անգամ ասացինք, թե ինչ է պետք արագ անել, եւ խնդրեցինք ուշադրություն դարձնել ժամանակին, քանի որ ճգնաժամի դեպքում ինչքան արագ դրությունը վատանում է, նույնքան արագ դու պետք է գործողություններ անես։ Ասում էինք՝ դու շատ արագ պետք է ձեռք տաս հարկային արձակուրդի գործիքին, որովհետեւ այդ գործիքը շատ արագ լիկվիդայնություն է թողում տնտեսության մեջ։ Վարչապետը հայտարարեց՝ բացառվում է, որ մենք այդ ուղղությամբ գնանք, երկու ամիս հետո, շատ գովելի քայլ, դա շատ լավ է տնտեսվարողների համար, հունիս ամսին ֆինանսերի նախարարությունը օրինագիծ տարավ եւ երկրորդ կիսամյակի շահութարկի կանխավճարները հետաձգեց, ասաց՝ չեմ վերցնելու։ Բայց մարդիկ տեսան, որ ասվում է մեկ բան, հետո արվում մեկ ուրիշը, եւ դա լավ չէ», նշել է ֆինանսների նախկին նախարարը։

Нашим гражданам может показаться, что потакание желаниям толпы имеет чисто политическую составляющую, но на самом деле он имеет очень глубокую экономическую составляющую. Очень важно, чтобы ты закрепил ожидания хозсубъектов или экономических агентов. Об этом заявил в интервью программе Pressing 168am бывший министр финансов Армении Вардан Арамян, отвечая на вопрос, « к чему может привести ложь в экономике и управлении, появление ложных ожиданий, особенно в кризисные моменты».
«Многие экономисты выдвигают тезис о том, что даже если в вашей экономике существуют асимметричные ожидания, то самая лучшая реформа обречена на провал. Данные тобой сигналы нужно в дальнейшем закрепить действиями. Если сейчас говоришь одно, а потом делаешь обратное, хозяйствующие субъекты делают соответствующий вывод, и если ты положишь на стол даже самую лучшую реформу, они уже будут настроены скептически, как и граждане, потому что и они представляют домашние хозяйства», - заявил Арамян.
По его словам, экономическая политика не любит популистские заявления, политика часто пересекается с экономической политикой. «Во время экономической политики ты часто обязан делать то, что на данный момент толпа или общество не принимают. Потому что люди близорукие, они рассчитывают в краткосрочной перспективе. Если кабмин будет думать, как они, то все будет провалено, он должен думать не о том, что будет делать в течение полугода, года, а 5 лет. Второй тезис состоит в том, что даже хороший шаг, предпринимаемый Правительством, оборачивается против него же. Когда в марте кризис очень быстро проник в нашу жизнь, я и Ваче Габриелян несколько раз заявили, что конкретно нужно быстро предпринять. Мы попросили обратить внимание на время, поскольку в случае кризиса, когда положение ухудшается быстро, надо быстро предпринимать и действия. Мы говорили, что надо очень быстро затронуть инструмент налоговых каникул. Премьер-министр заявил: исключено, чтоб мы пошли в этом направлении, через два месяца, очень похвальный шаг, это очень хорошо для представителей хозсубъектов. В июне Минфин выдвинул инициативу и отложил предоплаты налога на прибыль во втором полугодии, сказал – не возьму. Но люди увидели, что говорится одно, а делается другое, и это не хорошо», - отметил бывший министр финансов РА.