Ամիսներ շարունակ Ռուսաստանի Դաշնությունում ապրող եւ աշխատող Հայաստանի Հանրապետության մի քանի հազար քաղաքացիներ փաստորեն չեն կարողանում մուտք գործել Ռուսաստանի Դաշնություն եւ միանալ իրենց ընտանիքներին եւ հարազատներին՝ հայտնվելով անելանելի իրավիճակում: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Պետությունը չպետք է անտարբեր գտնվի եւ անտեսի այս խնդրի հրատապ լուծումը:
Այսօր առավոտյան ես նամակ եմ հղել Ռուսաստանի Դաշնության Պետական դումայի իմ գործընկերոջը՝ ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եվ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լ. Ի. Կալաշնիկովին՝ խնդրելով աջակցել այս խնդրի լուծմանը՝ հրատապ կարգով դիմելով Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանը:
Հուսով եմ՝ առաջիկայում կլինեն համապատասխան լուծումներ, եւ մեր հայրենակիցները կմեկնեն Ռուսաստանի Դաշնություն:

Несколько тысяч граждан Армении, которые месяцами живут и работают в Российской Федерации, сегодня фактически не могут выехать в РФ и воссоединиться со своими семьями, оказавшись в безвыходном положении. Об этом написал на своей странице в Facebook депутат от партии «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян.
«Государство не должно оставаться равнодушным и игнорировать неотложное решение этой проблемы. Сегодня утром я направил письмо своему коллеге из Государственной Думы РФ - председателю Комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Л.Калашникову, которого попросил посодействовать решению данной проблемы, срочно обратившись в Правительство России.
Надеюсь, что в ближайшее время будут соответствующие решения, и наши соотечественники смогут выехать в Российскую Федерацию.