Կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու, վիրուսի բռնկման հետեւանքները մեղմելու կամ վերացնելու համար Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ պարետատան կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունավետությունն ուսումնասիրելու համար քննչական խորհրդարանական հանձնաժողովն արդեն ձեւավորված է, սակայն դրա կազմը դեռ որոշված չէ: Այս մասին սեպտեմբերի 15-ին Ազգային ժողովի նիստին հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության եւ դրա խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Նրա խոսքով` հանձնաժողովը բաղկացած կլինի 12 անդամից, դրանում պետք է ներկայացված լինեն խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունները: Տեղերի մեծ մասը (12-ից 7-ը) հատկացվելու է իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի ներկայացուցիչներին: Ընդ որում, «Բարգավաճ Հայաստան»-ը հանձնաժողովում կներկայացվի երեք, իսկ «Լուսավոր Հայաստանը» երկու պատգամավորով:

The parliamentary inquiry committee has been set up to study the effectiveness of measures taken by Armenia to prevent the spread of the coronavirus and to mitigate or eliminate the effects of the outbreak, but its composition has not been determined yet. Edmon Marukyan, chairman of the opposition Bright Armenia Party and head of its parliamentary faction, on Tuesday stated about this at the session of the National Assembly.
According to him, the committee will consist of 12 members, and all parliamentary factions shall be represented in it. Most of the committee seats (7 out of 12) will be allocated to the representatives of the majority My Step faction. The opposition Prosperous Armenia faction will be represented in the committee with three MPs, and the Bright Armenia faction—with two.