Հետեւելով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների ուղղությամբ առկա որոշակի տեղեկատվական հոսքերին եւ վերլուծելով վերջիններիս բուն նպատակը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը եւս մեկ անգամ հորդորում է առանձին քաղաքական վերլուծաբաններին, ինչպես նաեւ սեփական շահը պետության անվտանգության շահերից վեր դասող անհատներին՝ զերծ մնալ ապատեղեկատվություն տարածելու անթույլատրելի գործելաոճից եւ զգուշացնում է, որ նման գործողությունները սպառնում են ՀՀ անվտանգությանը, խուճապ ստեղծում հանրության շրջանում եւ ընկալվում, որպես պետությունը թուլացնելու քողարկված նպատակ, ինչի համար սահմանված է քրեական պատասխանատվություն:
Հիմք ընդունելով հիշյալ իրողությունը՝ համապատասխան կոչով կրկին դիմում ենք մեր հարգելի քաղաքացիներին եւ զանգվածային լրատվության միջոցներին, որպեսզի զերծ մնան ինչպես վերոնշյալ մեկնաբանությունների, այնպես էլ չճշտված տեղեկությունների եւ ոչ պաշտոնական տեսանյութերի եւ լուսանկարների տարածումից:
Կոչ ենք անում չտրվել սադրանքներին, առաջնորդվել բացառապես պետական շահով եւ զերծ մնալ իրավիճակն ապակայունացնող, ներքաղաքական իրավիճակը սրող, հակառակորդի համար նպաստավոր եւ ձեռնտու փորձագիտական կամ այլ համանման մեկնաբանություններ կատարելուց:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն իր լիազորությունների շրջանակներում շարունակելու է ձեռնարկել իրավիճակից բխող անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ սոցիալական ցանցերում եւ այլ հրապարակային հարթակներում ակնհայտ կեղծ եւ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, անվտանգությունն ու տարածքային անձեռնմխելիությունը կասկածի տակ դնող ապատեղեկատվության տարածումը չեզոքացնելու, նման տեղեկատվություն տարածող անձնաց հայտնաբերելու եւ համարժեք քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ մեր քաղաքացիներին խնդրում ենք զերծ մնալ կասկածելի հեռախոսազանգերին, հաղորդագրություններին եւ հարցումներին արձագանքելու դրսեւորումներից:
Այս ամենով հանդերձ հորդորում ենք բացառապես առաջնորդվել «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» ՀՀ Կառավարության որոշման պահանջներով:

Следя за определенным информационным потоком относительно развязанных Азербайджаном военных действий, и анализируя их истинную цель, Служба национальной безопасности Республики Армения вновь призывает отдельных политических аналитиков, а также лиц, ставящих свои интересы выше интересов безопасности государства, воздерживаться от недопустимого распространения дезинформации. Служба национальной безопасности предупреждает, что подобные действия угрожают безопасности Республики Армения, создают панику в обществе и воспринимаются, как замаскированные попытки ослабить государство, за что установлена уголовная ответственность. Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе СНБ Армении.
«Принимая за основу упомянутую реальность, мы вновь с соответствующим призывом обращаемся к нашим уважаемым гражданам и к средствам массовой информации, чтобы они воздерживались от распространения как вышеуказанных комментариев, так и непроверенных сведений и неофициальных видеоматериалов и фотографий.
Призываем не поддаваться на провокации, руководствоваться исключительно государственными интересами и воздерживаться от экспертных или иных подобных комментариев, дестабилизирующих ситуацию, обостряющих внутриполитическую ситуацию, благоприятных и выгодных для противника.
Служба национальной безопасности Республики Армения в рамках своих полномочий продолжит предпринимать все вытекающие из ситуации необходимые меры по нейтрализации распространения дезинформации в социальных сетях и на других публичных площадках, ставящей под сомнение суверенитет, безопасность и территориальную неприкосновенность Республики Армения, выявления лиц, распространяющих подобную информацию, и применения адекватных мер уголовно-правового воздействия.
В то же время, просим наших граждан воздерживаться от ответов на сомнительные телефонные звонки, сообщения и запросы.
Вместе с тем, призываем руководствоваться исключительно требованиями решения правительства Армении об объявлении военного положения в Республике Армения», - говорится в сообщении СНБ.