Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության զարգացումը կարող է հանգեցնել «կործանարար եւ հեռուն գնացող հետեւանքների»՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բանկային հատվածների համար, ասվում է Moody's վարկանշային գործակալության զեկույցում:
Տարածաշրջանում լարվածության աճը կնվազեցնի տնտեսական ակտիվությունը եւ սպառողների վստահությունը՝ եւ Հայաստանում, եւ Ադրբեջանում, ինչը կխոչընդոտի կորոնավիրուսի համավարակի հետեւանքներից երկու երկրների վերականգնմանը, ասում են վերլուծաբանները: Չնայած այս երկրներում բանկերը նորմալ աշխատում են, հակամարտության սրումը կարող է հանգեցնել դեպոզիտների արտահոսքի, իրացվելիության ռիսկի աճի եւ ազգային արժույթների թուլացման, զգուշացնում է Moody's-ը, հաղորդում է РБК-ն:
Միեւնույն ժամանակ, երկու երկրներում էլ 2020թ. առաջին կիսամյակում համավարակի ֆոնին, հաճախորդների դեպոզիտների ծավալի անկման միտում կար, եւ դրա արգելափակման համար ձեռնարկվել են միջոցառումներ:
Գործակալության տվյալներով՝ պարտավորությունների պատմական դինամիկան ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի բանկերում բնակչության ավանդները 2015-2017 թվականներին նվազել են 25%-ով՝ նավթի գների անկման եւ դոլարի նկատմամբ տեղական արժույթի 50% արժեզրկման հետեւանքով: Այս ժամանակահատվածում Հայաստանում ավանդների լայնածավալ արտահոսք չի եղել:
Դոլարային ավանդների հետ կանչումը կարող է հանգեցնել նրան, որ բանկերը կբախվեն արտարժույթի իրացվելիության պակասի` իրենց կարիքները հոգալու համար (արտարժույթով ավելի քան 50% ավանդներ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում), գրում է Moody's-ը: «Կառավարության եւ Կենտրոնական բանկի արտարժույթի իրացվելիություն ապահովելու ունակությունը կախված է ոսկու եւ արտարժույթի պահուստներից, Ադրբեջանի համեմատ՝ Հայաստանի պահուստները համեստ են»,- ասվում է զեկույցում:
Վերջապես, դոլարիզացիայի բարձր մակարդակի պատճառով երկու երկրների բանկերը զգայուն են իրենց ազգային արժույթների թուլացման հարցում: Հետագա սրացումը կարող է ճնշում գործադրել դրամի եւ մանաթի փոխարժեքի վրա, ինչը կհանգեցնի ցանկացած բաց արտարժույթի դիրքի կորուստների եւ կնվազեցնի բանկերի շահութաբերությունը:
2020-ի հուլիսի դրությամբ Moody's-ը իրացվելիության պահուստները գնահատում է 34%՝ Հայաստանի բանկային ոլորտի բոլոր ակտիվներից, եւ 48%՝ Ադրբեջանում ոլորտային ակտիվներից: Բացի դրանից, կենտրոնական բանկերը կարող են աջակցություն ցուցաբերել ոլորտին:

Развитие конфликта в Нагорном Карабахе может привести к «разрушительным и далеко идущим последствиям» для банковских секторов Армении и Азербайджана, говорится в обзоре рейтингового агентства Moody's.
Возросшее напряжение в регионе снизит экономическую активность и уверенность потребителей и в Армении, и в Азербайджане, что помешает восстановлению обеих стран от последствий пандемии коронавируса, считают аналитики. Хотя пока банки в этих странах работают в нормальном режиме, интенсификация конфликта может привести к оттоку депозитов, росту риска для ликвидности и ослаблению национальных валют, предупреждают в Moody's, передает РБК.
При этом в обеих странах в первой половине 2020 года на фоне пандемии уже наблюдалась тенденция к снижению объема клиентских депозитов, были введены меры по ее блокированию.
Согласно данным агентства, историческая динамика пассивов показывает, что депозиты населения в банках Азербайджана сократились на 25% в 2015–2017 годах из-за падения цен на нефть и 50-процентной девальвации местной валюты по отношению к доллару. Масштабных оттоков депозитов за этот период в Армении не было.
Снятия долларовых депозитов могут привести к тому, что банки столкнутся с нехваткой валютной ликвидности для удовлетворения своих потребностей (больше 50% вкладов в Армении и Азербайджане в валюте), пишет Moody's. «Способность правительства и ЦБ обеспечить валютную ликвидность зависит от золотовалютных резервов, в сравнении с Азербайджаном резервы Армении скромны», — говорится в обзоре.
Наконец, из-за высокого уровня долларизации банки обеих стран чувствительны к ослаблению национальных валют. Дальнейшая эскалация может оказывать давление на курс драма и маната, что приведет к потерям по любым открытым валютным позициям и снизит прибыльность банков.
По состоянию на июль 2020 года запасы ликвидности оцениваются Moody's в 34% от всех активов банковского сектора в Армении и 48% активов сектора в Азербайджане. В дополнение к этому поддержку сектору могут оказать и центральные банки.