Չեխիայի կառավարությունը հայտարարել է նոր սահմանափակումների մասին՝ կորոնավիրուսի համավարակը զսպելու համար:
Երկրում ռեկորդային աճը համարելով «տագնապալի»՝ առողջապահության նախարար Ռոման Պրիմուլան նշել է, որ առողջապահության չեխական համակարգը բախվել է վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող մարդկանց թվի կտրուկ աճի հետ, եւ COVID-19-ով ավելի շատ մարդիկ են մահանում»։ «Մենք պետք է զսպենք այս աճը»,- ասել է Պրիմուլան:
Ներկայումս Չեխիան ունի ռեկորդային թվով դեպքեր՝ Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի այլ երկրների համեմատ:
Հաջորդ ամսվա սկզբից բոլոր թատրոնները, կինոթատրոնները եւ կենդանաբանական այգիները փակ կլինեն առնվազն երկու շաբաթով: «Մենք պետք է սահմանափակենք այն մարդկանց թիվը, ովքեր միմյանց հետ հանդիպում են իրենց ընտանիքի սահմաններից դուրս»,- ասել է Պրիմուլան:
Նոր հաստատված ամենօրյա աճը հասել է նոր ռեկորդային առավելագույնին՝ 5335 դեպք:
Պաշտոնյաները նշել են, որ հոկտեմբերի վերջին սպասում են դեպքերի օրական մինչեւ 8000 աճ, այս ամիս նոր դեպքերի ընդհանուր թիվը կարող է հասնել 130 000-ի:

Правительство Чехии объявило о новых ограничениях, чтобы сдержать пандемию коронавируса.
Назвав рекордный рост в его стране «тревожным», министр здравоохранения Роман Примула отметил, что чешская система здравоохранения столкнулась с резким увеличением количества людей, нуждающихся в интенсивной терапии, в то время как все больше пациентов с COVID-19 умирают. «Мы должны сдержать это увеличение», - сказал Примула.
В настоящее время в Чехии  рекордное число случаев по сравнение с другими странами Центральной и Восточной Европы.
С начала следующей все театры, кинотеатры и зоопарки будут закрыты как минимум на две недели. «Мы должны ограничить количество людей, которые встречаются друг с другом вне своей семьи», - сказал Примула.
Новый подтвержденный ежедневный рост в достиг нового рекордного максимума в 5335 случаев.
Официальные лица заявили, что ожидают, что роста до 8000 случаев в день  в конце октября, и в этом месяце общее количество новых случаев может достигнуть 130 000.