Համաներումը քաղաքական լարվածությունը թեթեւացնելու եւ հասարակական հարաբերությունները բարելավելու նպատակ ունի: Այս մասին այսօր` մայիսի 26-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ-ից Կարինե Աճեմյանը: Նրա խոսքով` համաներումը մարդասիրական շատ լուրջ քայլ է` հարիր քրիստոնյա մարդկանց։ «Ներում են ուժեղները, նրանք, ովքեր մեծահոգի են: Այն եւ իշխանության եւ ընդդիմության կողմից դրական է գնահատվում»,- ասաց Կարինե Աճեմյանը:
«Ժառանգության» պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը նշեց, որ համաներումը մեր իշխանությունների մարդասիրության մասին չի խոսում, սա գալիս է շատ վատ օրից: Համաներումը, ըստ նրա, հաղթանակ չէ, հաղթանակ կլիներ, եթե այդ մարդիկ երեք տարի չմնային կալանավորված, սա պետք էր անել, քանի որ երկրում պայթունավտանգ վիճակ է:  «Համաներումը ինչ-որ չափով կմեղմի իրավիճակը, բայց դա ոչ բոլոր խնդիրները կլուծի, քանի որ մեր դատական համակարգը չի գործում»,- ասաց Զարուհի Փոստանջյանը:
Կարինե Աճեմյանը Զարուհի Փոստանջյանին կոչ արեց մասնակցել ԱԺ-ում համաներման հարցի քվեարկությանը, ինչին ի պատասխան` «Ժառանգության» պատգամավորն ասաց. «Դուք նախաձեռնել եք Ձեր նախագահի հետ, դուք էլ կընդունեք»: Երկու բանախոսները միակարծիք էին, որ այդ քայլով քրեակատարողական հիմնարկներում վիճակը կթեթեւանա:
Հարցին, թե չեք կարծո՞ւմ, որ նախագահի համաներման առաջարկը հայտարարվեց ՀԱԿ-ի պահանջների շնորհիվ, Կ. Աճեմյանը պատասխանեց, որ գուցե համընկել է ՀԱԿ-ի պահանջների հետ, բայց այն հայտարարվել է ՀՀ անկախության 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: «ՀԱԿ-ի խաթր չի կարող համաներում հայտարարվել»,- ասաց Հանրապետական պատգամավորը:
Ինչ վերաբերում է Զարուհի Փոստանջյանի եղբոր` Տիգրան Փոստանջյանի գործին, ապա պատգամավորը հստակ չգիտի` կազդի՞ արդյոք համաներումն իր եղբոր վրա, սակայն հայտարարեց, որ իր եղբայրն արդեն մի քանի օր ապօրինի կալանքի տակ է գտնվում`համաձայն ԱԺ-ի`մայիսի 23-ին ընդունված «Քրեական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի:

Амнистия имеет целью унять политическую напряженность и улучшить общественные отношения. Об этом на встрече с журналистами 26 мая заявила депутат Национального Собрания от правящей Республиканской партии Армении Карине Ачемян. По ее словам, амнистия является серьезным гуманистическим шагом, который подобает христианам.
Депутат же от партии «Наследие» Заруи Постанджян отметила, что амнистия не свидетельствует о гуманизме властей Армении, она объявлена не от хорошей жизни. По ее словам, амнистия – не победа, а победа была бы, если бы эти люди три года не провели в заключении, это нужно было сделать, так как в стране взрывоопасное положение.
«Амнистия в какой-то степени смягчит ситуацию, но это решит не все проблемы, так как наша судебная система не действует», – сказала Заруи Постанджян.
Карине Ачемян призвала Заруи Постанджян принять участие в голосовании по вопросу об амнистии в парламенте, в ответ на что депутат от «Наследия» сказала: «Вы инициировали с вашим президентом, вы и голосуйте».
Отвечая на вопрос о том, не думают ли они, что о предложении президента объявить амнистию было заявлено благодаря требованиям Армянского национального конгресса, Ачемян сказала, что, может, это и совпало с требованиями АНК, однако амнистия объявлена в связи с 20-летием независимости Армении. «Ради АНК не может объявляться амнистия», – заверила депутат-республиканец.
Что же касается дела Тиграна Постанджяна, брата Заруи Постанджян, то депутат точно не знает, повлияет ли эта амнистия на ее брата, однако она заявила, что ее брат уже несколько дней незаконно взят под стражу согласно закону «О внесении дополнений и изменений в Уголовный кодекс», принятому 23 мая Национальным Собранием.