ՄԱԿ-ում նախազգուշացրել են տնտեսության համար ավելի մահաբեր եւ կործանարար համավարակների մասին, քան COVID-19-ը, եթե մարդիկ չփոխեն իրենց վերաբերմունքը բնության հանդեպ:
Կենսաբազմազանության եւ էկոհամակարգերի ծառայությունների (IPBES) միջկառավարական գիտաքաղաքական պլատֆորմի հատուկ զեկույցում նշվում է, որ կենսամիջավայրի ոչնչացումը եւ գերսպառումը կբարձրացնեն կենդանիների կողմից մարդկանց փոխանցվող հիվանդությունների հավանականությունն ապագայում, հայտնում է France24- ը:
IPBES-ը հայտնում է, որ ներկայումս կենդանիների մոտ 850 000 վիրուս է հայտնաբերվել, որոնք ի վերջո կարող են վարակել մարդկանց` այս խնդիրը «մարդկության գոյության համար սպառնալիք» անվանելով: «Մարդկային գործունեության նույն տեսակները, որոնք կլիմայի փոփոխության եւ կենսաբազմազանության կորստի են հանգեցնում, եւս համավարակի ռիսկ են ստեղծում եւ ազդում են մեր գյուղատնտեսության վրա»,- ասել է Ecohealth Alliance-ի նախագահ Պիտեր Դաշակը:
COVID-19-ը վեցերորդ համավարակն է 1918 թվականի գրիպի բռնկումից ի վեր, որը կարելի է ուղղակիորեն վերագրվել մարդու գործունեությանը, կարծում է գիտնականների խումբը: Ամեն տարի հինգ նոր հիվանդություն է առաջանում, որոնցից յուրաքանչյուրը կարող է համավարակի վերածվել:
Փորձագետները նշում են, որ հուլիսից COVID-19-ը համաշխարհային տնտեսությանը 16 տրիլիոն դոլար է արժեցել, եւ այդ համավարակների կանխարգելման համար ներդրումները հարյուրավոր անգամներ ավելի էժան է, քան դրանք հաղթահարելը:

В ООН предупредили о более смертоносных и разрушительных для экономики эпидемиях, чем COVID-19, если люди не изменят свое отношение к природе.
В специальном отчете Межправительственной научно-политической платформы по биоразнообразию и экосистемным услугам (IPBES) говорится, что разрушение среды обитания и чрезмерное потребление увеличат вероятность заражения людей болезнями, передаваемыми животными, в будущем, сообщает France24.
IPBES сообщает, что в настоящее время у животных обнаружено 850 000 вирусов, которые могут в конечном итоге заразить людей, называя эту проблему «угрозой существованию» для человечества. «Те же виды деятельности человека, которые приводят к изменению климата и утрате биоразнообразия, также вызывают риск пандемии, и влияют на наше сельское хозяйство», - сказал президент Ecohealth Alliance Питер Дашак.
COVID-19 - это шестая пандемия после вспышки гриппа 1918 года, которую можно напрямую отнести к деятельности человека, по мнению группы экспертов. Ежегодно появляется пять новых болезней, каждая из которых может перерасти в пандемию.
IPBES назвал неустойчивую эксплуатацию, такую как вырубка лесов, расширение сельского хозяйства, торговля дикими животными и потребление, факторами, которые сближают людей с животными и множеством переносимых ими болезней.
Эксперты отмечают, что с июля COVID-19 обошелся мировой экономике в 16 триллионов долларов, и инвестирование в предотвращение этих пандемий в сотни раз дешевле, чем попытки преодолеть их.